Dovolenka na Slovensku

Náklady na záchranu na Slovensku

Podľa zákona č. 544/2002 Z. z. o horskej záchrannej službe je “osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú; to neplatí, ak osoba nie je plnoletá, nemá spôsobilosť na právne úkony alebo ide o náklady po osobe, ktorá zomrela pred záchrannou činnosťou alebo počas nej.”
Znamená to, že prípadný zásah horskej záchrannej služby budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka

Pre túru na Slovensku bude dôležité mať dostatok informácií o počasí a trasách, nájdete ich aj na webe www.hory.sk a pred vycestovaním nezabudnite na cestovné poistenie, jednorazové alebo ročné.

Horská služba

Zákon definuje 15 horských oblastí, v ktorých horská služba pôsobí. Sú to Belianske Tatry, Bukovské vrchy, Javorníky, Kremnické vrchy, Kysucká vrchovina, Kysucké Beskydy, Malá Fatra, Moravsko-sliezske Beskydy, Nízke Tatry, Pieniny, Slovenský raj, Stredné Beskydy, Veľká Fatra, Vysoké Tatry a Západné Tatry. Pre prípad nehody v týchto horách si v telefóne uložte: horská služba číslo: 18 300. Ak sa vám stane úraz alebo nehoda v iných oblastiach, volajte rýchlu zdravotnú pomoc na čísle 112 a výjazd uhradí vaša zdravotná poisťovňa.
koľko vás takýto zásah horskej služby môže stáť? Cenník činností zverejnených na stránke Horskej záchrannej služby.

  • Cestovné poistenie pre pobyty na Slovensku môže stáť len pár Eur, ale vedia ušetriť veľký obnos peňazí pri záchrane. Prepočítajte si ktorá poisťovňa Vám ponúkne najlepšiu cenu. 

Dovolenka v zahraničí

Európsky preukaz zdravotného poistenia

Ide o bezplatný preukaz, ktorý umožňuje prístup k nevyhnutnej štátnej zdravotnej starostlivosti počas dočasného pobytu v ktorejkoľvek z 27 krajín EÚ, ako aj na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a vo Švajčiarsku alebo v Spojenom kráľovstve za rovnakých podmienok a za rovnaké ceny (v niektorých krajinách bezplatne), aké sa vzťahujú na osoby poistené v danej krajine. Viac informácií nájdete na tomto odkaze. Vyžiadať ho môžete vo svojej zdravotnej poisťovni.

  • nie je alternatívou k cestovnému poisteniu. Nepokrýva súkromnú zdravotnú starostlivosť ani ďalšie náklady ako napr. let do vašej domovskej krajiny či náhradu strateného alebo odcudzeného majetku,
  • nepokrýva vaše náklady, ak vycestujete výslovne na účely vyhľadania lekárskej starostlivosti,
  • nezaručuje bezplatné služby. Keďže systém zdravotnej starostlivosti je v každej krajine rozdielny, je možné, že služby, ktoré sú v domovskej krajine bezplatné, budú v inej krajine spoplatnené.

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť dosť draho.

Je veľmi dôležité, aký limit liečebných nákladov obsahuje naše poistenie ak cestujete mimo Európy.

Prehľad niektorých liečebných nákladov v zahraničí.

Pri kúpe zájazdu cez Cestovnú kanceláriu môže tvoriť Cestovné poistenie aj 5% z celkovej ceny zájazdu. Pred uzavretím takého produktu si ho môžete porovnať v našej kalkulačke. Ponuku viete mať do 3 minút online a môžete porovnať z viacerých poisťovní. Pozrite si video-návod.