Hypotéka pre mladých a zmeny v roku 2018. Bc. Zdenko Bednár

V dnešnej dobe sú ľudia veľmi informovaný ohľadom hypoték. Aký úrok kde môžu získať, vedia čo je to fixácia, % financovania alebo bonita. Pri výbere si porovnávajú aj ďalšie služby bánk. hector-bermudez-275538.jpg

Ak je nejaká podpora zo strany štátu tak chcú o nej vedieť a chcú ju získať.  Aj napriek tomuto všetkému prevládajú pri výbere hypotéky skôr emócie a nie zdravý rozum. Ako napríklad: výber banky podľa sympatií daného pracovníka, porovnávanie neporovnateľných vlastností hypotéky a iné. Čo sa v prípade oslovenia schopného a nezávislého odborníka len veľmi ťažko stáva.

Hypotekárne úvery pre mladých sú úvery kde dostávate príspevok od banky a od štátu, spolu 3% zvýhodnenie oproti štandardnému úroku prvých 5 rokov.

Banky majú na toto zvýhodnenie rôzne výpočty.  Napr. jena banka Vám dá najskôr zaplatiť celú úrokovú sadzbu a až potom Vám vrátia časť úroku ale iná banka Vám už odpočíta úrok a platíte hneď nižšiu sumu. Sú to veľmi zložité výpočty, avšak rozdielom takto vypočítaných splátok je aj 50 EUR mesačne. Celkovo sa tak ušetrí až 3000 Eur po dobu 5 rokov. (pre viac info nás kontaktujte alebo si prečítajte články s témou “hypotéka pre mladých”)

Aktuálne podmienky pri hypotékach so  ŠPM:

  • vek žiadateľa do 35 rokov
  • aktuálne (apríl 2017) hrubý mesačný príjem za predchádzajúci rok nesmie presiahnuť 1.287 eura
  • pri dvojici nesmie byť spoločný príjem aktuálne (apríl 2017) vyšší ako 2.574 eura

Ale pozor – Hypotekárne úvery pre mladých čakajú v roku 2018 zmeny.

Vláda plánuje zrušiť tento príspevok a nahradiť ho daňovým zvýhodnením. Podľa toho čo som počul bude ukrátená veľká skupina ľudí.

Viac byrokracie – je možné že si budete musieť žiadať každý rok o toto zvýhodnenie formou daňového priznania.

Jednorázová výplata, je možné že sa bude tento bonus vyplácať ako jednorázová výplata až po roku splácania formou preplatku na dani z príjmov.

Počkáme si teda na úplné znenie tohoto zákona avšak všetko nasvedčuje tomu že príspevok ako ho poznáme v dnešnej podobe zanikne a sociálna vláda ho nahradí iný, byrokratívne náročnejším a hlavne menším a nie dostupným pre takú širokú verejnosť ako je teraz.

Preto, ak uvažujete o bývaní, toto by mal byť jeden s impulzov to začať riešiť.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *