Je dobre investovať alebo držať peniaze na účte?

Klienti stoja pred dilemou či je dobré nechať svoje peniaze na bežnom účte alebo ich investovať napr. do fondov.  A ak investovať tak kedy?

Na to je veľmi ťažká a vždy individuálna odpoveď.

Z mojej skúsenosti je dobre mať aj peniaze na účte alebo sporiacom účte a tiež je dobre investovať. Prečo to tak je?

Na účte alebo sporiacom účte máte zhodnotenie nižšie ako je inflácia takže sa Vám vaše peniaze časom znehodnocujú. Tz. Ak si necháte na sporiacom účte s výnosom 0,3%  5 rokov napr. sumu 10 000 Eur, tak vaša suma + úroky budu cca 10 151 Eur ale pri inflácii 3% bude jej reálna hodnota 8 735 Eur.  Takže Vás reálny výnos po započítaní inflácie bude – 1 264 Eur.

Preto je vhodné túto sumu rozdeliť nasledovne.

Na kapitál ktorý potrebujete mať hneď poruke – vašu železnú rezervu a na kapitál ktorý môžete odložiť a ktorý nepotrebujete vyberať tak rýchlo. Tento kapitál Vám poslúži na zarábanie peňazí.

Kedy je v hodné investovať?

Najvhodnejšie je samozrejme investovať vtedy, keď za lacno nakúpite a za draho predáte. Napríklad: ľudia čo investovali do kúpi 2 izbového bytu v Trnave pred 5 rokmi tak ich hodnota investície v prípade predaja dnes sa zvýšila cca o 25 000 Eur.

Keď berieme investície do fondov je vhodné investovanie stále a pravidelne.  Preto je vhodné rozdeliť vaše peniaze už na začiatku tak aby časťi išla do investície a časť išla do tvorby železnej rezervy.

Napr. Spoločnosť Pioneerinvestments (v súčasnosti pod názvom Amundi) s tradíciou už od roku 1929 vytvára sporiace produkty zo svojich fondov a ich investícia sa pri 100 Eurovom sporení mesačne vyvíja takto:

rytmus 2018

Je zrejmé, že hodnota investície sa v čase mení smerom na hor aj na dol. Z dlhodobého hľadiska však stále stúpa. Preto netreba podliehať panike a pokračovať v danej investícii. Pretože aj ten byt ktorý ste kúpili v Trnave pred 5 rokmi mohol klesnúť na cene hneď ako ste ho kúpili, avšak z dlhodobého hľadiska jeho cena narastá.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *