3/4 Jednoduchý plán pre Vaše financie. Na čo netreba zabudnúť.

Čo by mal obsahovať finančný plán a na čo sa často zabúda?

Treba si uvedomiť že každý plán pri Vaše financie stojí a padá na Vašich príjmoch. Príjmy môžete získavať aktívnou prácou ale aj pasívne. Cieľ finančného zdravia je postupne preklápať aktívne príjmy za pastvine. Človek na Dôchodku je už závislí už len od svojich pasívnych príjmoch(dôchodok od štátu/kapitálových príjmoch)

  1. na čo by ste mali dbať je teda Váš aktívny a pasívny príjem.
  • Zabezpečenie aktívneho príjmu
  • Zabezpečenie pasívneho príjmu

2. bodom Vášho finančného plánu je zabezpečenie Vášho už nadobudnutého hnuteľného a nehnuteľného majetku. (dom, byt, auto..) 

Prečo zabezpečiť Váš byt alebo dom na aktuálnu cenu? Položte si otázku či by ste chceli v dnešnej dobe kupovať alebo stavať keď by ste prišli strechu nad hlavou s peniazmi ktoré ste dávali pred 5 – 10 rokmi kedy ste kupovali alebo stavali. 

 

3. Finančná rezerva – krátkodobá, strednodobá, hypotekárna,

  • rezerva na sporiacom alebo krátkodobom investičnom účte – 2 – 6 mesiacov príjmu. Aj tieto peniaze by sa Vám mali zhodnocovať a nemali by “hniť” na vašom bežnom účte
  • strednodobá rezerva na investičnom účte – napr. v realitných fondoch, tie majú minimálnu volatilitu a už slušné zhodnotenie. Rezerva slúži na stretnodobé ciele 3 – 5 rokov. Napr. Auto – v minulosti bolo výhodnejšie si peniaze požičať, dal sa zohnať leasing na auto za 3%, dnes je to už 7 -10%. To už nie je tak výhodné. Výhodnejšie je sporenie a čo najviac minimalizovať drahé úverové produkty.
  • Hypotekárna rezerva na investičnom účte – napr. v ETF fondoch, tie majú veľmi zaujímavé zhodnotenie 10% – 15%. To vám môže nahradiť aj úrok z hypotéky a tak viete mať hypotéku “zadarmo”. Je dobré mať peniaze ktoré budú pracovať pre Vás keď už musíte mať pôžičku kde sú peniaze ktoré pracujú pre niekoho iného.

Plán pre Vaše financie:

  1. Zabezpečenie aktívneho príjmu
  2. Zabezpečenie pasívneho príjmu
  3. Zabezpečenie majetku
  4. Finančné rezervy
  5. Optimalizácie úverov

(v ďalšom diely vytvoríme príklad s cenami finančného plánu)

Zaujíma Vás osobný finančný plán? Napíšte nám, poradíme, nadstavíme platby, ušetríte. 

Bc. Zdenko Bednár

Absolvent Univerzity Cyrila a Metoda v odbore Aplikovaná matematika. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva.

Články autora