Bude úver zo Stavebnej sporiteľne výhodnejší ako hypotéka?

Našiel som komentár na náš dávnejší článok o hypotékach že inde sú nižšie úrokové sadzby. Áno, napr. Prvá stavebná sporiteľňa má úrok 3,59%. Napr. ČSOB banka ma dnes (november 2023) 4,29%. Na prvý pohľad je to samozrejme nižší úrok. Ale niečo sa bude za tým aj skrývať.

Úver zo stavebnej sporiteľne sa skladá z 2 častí.

  • Medziúver – kde platíte úrok z celej instiny a na účet stavebného sporenia si sporíte do 35, 40, 45, alebo 50%. Tz. výška úroku je stále rovnaká.
  • Stavebný úver – kde platíte splátku úroku a postupne sa vám znižuje aj istina – tz. výška splátky úroku sa postupne znižuje a výška splátky istiny sa postupne zvyšuje.

Hypotekárny úver v Banke sa správa tak že každým mesiac sa vám zníži splátka úroku a zvýši splátka istiny.

Príklad takého úveru na 100 000 Eur ktorý majú uverejnený na www.pss.sk

Na druhej strane hypotéka na 100 000 Eur a 30 rokov bude vyzerať takto.

  • V PSS celkovo zaplatíte 194 940 Eur
  • v Banke celkovo zaplatíte 177 942 Eur.

Ako je to možné keď PSS má úrok 3,59% a na hypotéke máte úrok 4,29% že na hypotéke preplatíte viac? Ak Vás zaujíma hypotekárne poradenstvo napíšte.

Bc. Zdenko Bednár

Absolvent v odbore Aplikovaná matematika. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným cieľom u zákazníkov je tvorba kapitálu ktorý im postupne nahradí ich príjem z práce.

Články autora

Pridaj sa k nám a dávaj aj ty tie správne Finančné tipy

Ak ťa bavia financie, máš v sebe správny morálny kompas a nechceš byť zväzovaný pravidlami veľkých spoločností si na správnom mieste. Napíš a zisti možnosti spolupráce.

  • bednar@openfinanc.eu

2 thoughts on “Bude úver zo Stavebnej sporiteľne výhodnejší ako hypotéka?

    1. To závisí od veľa faktorov. V stavebnej sporiteľni je Stavebný úver a Medziúver. Stavebný úver sa správa ako hypotéka, teda s každou splátkou sa znižuje aj istina a postupne aj úrok. Na druhej strane pri Medziúvere platíte stále rovnaký úrok a druhá časť splátky ide na stavebné sporenie dokým nesplníte podmienky a neprejdete do stavebného úveru(napr. 40% nasp. sumy). Tz aj po 10 rokoch splácate rovnakú výšku úrokov. Pri hypotéke sa úroky znižujú na základe znižovania istiny. Ak teda porovnáme hypotéku a medziúver bude hypotéka výhodnejšia aj keď má vyšší úrok. Vždy je dobré si prepočítať koľko úrokov zaplatíte na medziúvere a stavebnom úvere spolu a koľko na hypotéke. V prípade otázok kontaktujte cez kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *