Inšpirujte sa: Ako môže byť podnikanie koníčkom…

ake_je_podnikanie_na_slovensku_02Zaujal ma príbeh dvojice mladých ľudí, ktorí spoločne vybudovali jedno štýlové fotoštúdio v Trnave.Inšpirujte sa aj vy naším rozhovorom a nakazte sa ich zapálením do práce.

Martin Lackovič a Lucy Grossmann ma zaujali nielen spoločným rozhovorom ale aj ich pútavou stránkou kde nájdete aj E-Book pravidiel pri fotení a veľa iného.

Pýtal som sa ich a oni mi s radosťou odpovedali…

Čo Vás viedlo k podnikaniu, otvoreniu fotoštúdia?

fotoatelier_trnava_01LACKO: Vybudovať niečo vlastné! Je to úžasný pocit. Hľadali sme miesto, kde by sme mohli pozvať klientov, posedieť s nimi pri dobrej káve alebo čaji a budovali tak vzťah. Miesto, kde môžeme byť kreatívny a tvoriť od rána do večera.

LUCY: Pre mňa tento priestor, náš ateliér veľa znamená. Je to miesto, kde prestávajú byť pravidla pravidlami a začínam otvárať dvere kreativite a fantázii. Miesto, kde môžem dať do fotografie emócie, náladu prostredníctvom úpravy. Samozrejme bez ľudí, čo sú na fotografii, by som nedokázala vytvoriť energiu, ktorá z fotografie ide. Otvorenie ateliéru je naša srdcová záležitosť a chceme, aby sa ľudia u nás dobre cítili, či už pri fotení alebo pri šálke dobrej kávy.

Ako dlho vykonávate to čo Vás baví/vašu profesiu?

ake_je_podnikanie_na_slovensku_01LACKO: Profesionálne sme sa foteniu začali venovať koncom roka 2013, kedy sme cítili potrebu posunúť sa ďalej. Založili sme firmu GLAF, s.r.o. a začali hľadať miesto pre vlastný fotoateliér. Asi po dvoch mesiacoch hľadania nám padol do oka industriálny priestor v starej budove bývalej trnavskej sladovne.

LUCY: Foteniu som sa začala venovať počas štúdia na vysokej škole STU v Bratislave. Školu som síce dokončila, ale ťahalo ma to za cestou fotografie. Cítila som, že toto je to, čo by ma v živote robilo šťastnou a čo by som chcela naozaj robiť. A stalo sa. Fotke sa profesionálne venujem už štvrtý rok a neustále sa učím nové veci. A nikdy ma to neprestane baviť :).

 

Podnikanie je pre väčšinu ľudí synonymom neistoty, ako to vnímate vy?

fotoatelier_trnava_lucy_grossmann_01LACKO: S podnikaním je to ako s malým dieťaťom. Musíte sa o neho starať od prvého dňa, živiť a rozvíjať. Neexistuje žiadny zaručený postup, ktorý vás dovedie k úspechu. Hlavne začiatky bývajú veľmi ťažké. Všetkým si treba prejsť, zažiť to na vlastnej koži a prispôsobiť svojim potrebám. Ja si myslím, že základom úspechu je dať do podnikania kúsok seba, pretože ľudia veľmi rýchlo vycítia, či vám ide iba o rýchly zisk alebo to s podnikaním myslíte naozaj vážne.

LUCY: Samozrejme, že podnikanie je o istej dávke odvahy. Musíte sa obracať sami. Je to taktiež aj o veľkej dávke sebazaprení. Sú aj sklamania, potom príde prvý úspech. Raz ste hore a raz dole. Je to náročné, ale každým dňom sa malými krôčikmi dostávame ďalej a ďalej. Veľa vecí nás to naučilo. Veľa času, aj počas voľných dní sa tomu venujeme a stáva sa nám, že ľudia nás nechápu. Áno nikto nepochopí, pokiaľ si to sám na vlastnej koži nezažije.

Čo viete ponúknuť oproti tvojej konkurencii a čo zákazníci najviac chvália?

ake_je_podnikanie_na_slovensku_02LACKO: Priznám sa, že konkurenciu veľmi nesledujem. Myslím si, že trh je dnes tak neskutočne presýtený, že prísť s novým objavom je neskutočne ťažké. Preto sme sa rozhodli, že do podnikania vložíme niečo naše, malý kúsok seba. Ľudí chceme najprv bližšie spoznať, pochopiť ich potreby. Venujeme im individuálny prístup a čas. Samozrejme všetko to aj niečo stojí, ale každý má dnes na výber, či mu takýto prístup vyhovuje.

LUCY: Venujeme sa ľudom a rozprávame sa s nimi. V dnešnej dobe je veľmi ťažké si nájsť čas na rozhovor a komunikáciu. My im ten čas dáme a potom výsledok spolupráce bude o to lepší.

Títo dvaja ma nadchli svojou zapálenosťou do práce a nadšením do života aj keď viem že v podnikaní nemusí byť každý deň rúžový. Tieto dni však vynahrádzajú nezávislosť a sloboda čo môže byť pre niekoho omnoho viac..

Ak Vás ešte o týchto dvoch výnimočných ľuďoch zaujíma viac, napr. to čo majú na svojej práci najradšej, čo pochytili v zahraničí a ako vidia tieto služby do budúcna si môžete pozrieť na http://glafphotography.com/blog-fotografa/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *