Prečo vstúpiť do 2. piliera (starobného dôchodkového sporenia)čo najskôr ako väčšina našich zákazníkov? Erik Bango

Prečo vstúpiť do 2. piliera (starobné dôchodkové sporenie) čo najskôr?

Či už študujete na vysokej škole a popritom brigádujete alebo ste už absolvent a začínate pracovať vo svojej prvej práci ako jednu z prvých vecí by ste mali riešiť aj vstup do 2. dôchodkového piliera.student

Súčasný dôchodkový vek je stanovený na 62 rokov. Základná podmienka je platiť min. 15 rokov odvod na starobný dôchodok. Aktuálne prognózy dôchodkového systému, žiaľ predpokladajú, že dôchodkový vek sa bude zvyšovať. Starobné dôchodkové sporenie (ľudovo 2. pilier) je forma dôchodkového sporenia. Príspevky do tohto piliera prichádzajú z Vašich odvodov na starobné dôchodkové sporenie vo výške 4% (do roku 2020  až do výšky 6%).

Podmienka vstupu do tohto piliera je vek do 35 rokov a zaplatený min. 1 odvod do starobného dôchodkového sporenia. Výhoda tohto sporenia je,  že je bezplatné, príspevky sa investujú do fondov a zhodnocujú, jednoduché sledovanie nasporenej čiastky pomocou elektronického systému DSS, nasporené peniaze sú dedičné.

Zoberme si napríklad študenta vysokej školy, ktorý popri štúdiu brigáduje. Väčšina študentov má nastavenú dohodu o brigádnickej práci študenta tak, aby zarobili max           200 Eur/mesiac, pretože v tomto prípade nemusia platiť odvody. Nájdu sa však aj takí študenti, ktorý zarobia 600 Eur / mesiac (napr. cez letné prázdniny). Z týchto 600 Eur pôjde príspevok do 2. piliera vo výške 31 Eur. Poďme sa pozrieť čo sa stane s týmito 31 Eur za 40 rokov sporenia pri zhodnotení 6%.

 Niektorý ľudia ešte váhajú alebo rozmýšľajú či to je pre nich výhodné. Pritom každý deň tým prichádzajú o peniaze tak potrebné v dôchodkovom veku. O koľko sa môže znížiť dôchodok keď váhajú napr. 5 rokov? .

Rok  Predpokladaná Suma
Nepripísané vklady za roky 2017-2022 31 Eur
Nepripísaná hodnota v roku 2057 19 140 Eur

Uložiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *