Spojenie finančného a realitného sveta. Ing. Ivana Ladická

Ako dlhodobá odborníčka v oblasti financií, silne vnímam prepojenie financií a realít. Sledujem, že ceny  nehnuteľností na Slovensku neustále dosahujú vysoký rast, o čom svedčia aj údaje z Národnej banky Slovenska.

Z týchto dostupných údajov je jasné, že priemerné ceny nehnuteľností v SR v 3. kvartály roka 2020 dosahovali výšku  1 795EUR/m2 a v 3.kvartály roka 2021 to už bola výška  2 122EUR/m2. Z toho vyplýva, že v medziročnom porovnaní  3.kvartálu dvoch rokov ide o viac ako 18%-ný rast cien nehnuteľností.  Zdá sa však, že ich vývoj sa ešte nezastavil a je na kritickej hranici.

Poďme si rozobrať, čo má vplyv na toto zvýšenie cien bližšie:

Na zvýšenie cien nehnuteľností jednoznačne vplýva pár zásadných faktorov a tou sú tzv. lacné hypotéky t.j. hypotéky s nízkou úrokovou sadzbou a v druhom prípade je to nedostatok bytov na trhu.

Dovolím si tvrdiť, že Slováci, v porovnaní možno s inými vyspelými štátmi, majú vyšší apetít vlastniť svoje bývanie, teda mať vlastnú strechu nad hlavou, čomu im už niekoľko rokov sú priaznivo naklonené hlavne hypotekárne úvery s nízkou výškou úrokových sadzieb na našom trhu. V tejto oblasti vnímam zo svojej skúsenosti aj zvýšenú kúpu nehnuteľností financovaných vo forme investičných bytov, ktoré klientom splácajú ich nájomcovia.

Spomínala som aj druhý vplyv na ceny a tou je žiaľ súčasný nedostatok bytov na našom trhu. V Bratislave, kde najviac pôsobím, je situácia veľmi nepriaznivá, preto aj ceny nehnuteľnosti tu rastú najvyšším tempom. Dopyt žiaľ stále prevyšuje ponuku.

Osobne si myslím, že trh s nehnuteľnosťami je aj o emóciách, preto nájsť dobrú nehnuteľnosť za dostatočne rýchly čas a s dobrým financovaním je niekedy naozaj pre ľudí zázrak. Preto čoraz viac ľudí vyhľadáva služby renomovaných finančných a realitných sprostredkovateľov.

Sú to tí, ktorí ich odbremenia od povinností s hľadaním nehnuteľnosti podľa ich predstáv a v prípade financovania bývania hypotékou im nielen poradia, ale aj vybavia najvýhodnejšie financovanie k ich spokojnosti. Právny a finančný servis je, tak isto samozrejmosťou. Spokojný klient je nielen naďalej v starostlivosti sprostredkovateľa ale mnohokrát sa stáva aj jeho priateľom , na ktorého sa môže s dôverou kedykoľvek obrátiť.

Ing. Ivana Ladická/FINANCE & REALTY

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *