Úvahy o poistení: Načo mi je cestovné poistenie, veď idem iba do Slovenských hôr.

Načo mi je Cestovné poistenie, veď idem iba na Slovensko.

Aj výlet alebo dovolenka na Slovensku sa môže poriadne pokaziť. Náklady na pátranie a záchranu môžu vyjsť poriadne draho, obetuj radšej pár Eur na cestované poistenie.

Prípadný zásah horskej záchrannej služby budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka.

Podľa zákona č. 544/2002 Z. z. o horskej záchrannej službe je “osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú; to neplatí, ak osoba nie je plnoletá, nemá spôsobilosť na právne úkony alebo ide o náklady po osobe, ktorá zomrela pred záchrannou činnosťou alebo počas nej.”

Priemerná cena za zásah horskej služby okolo 350 – 500 eur. Ak je potrebné pátranie a vyslobodzovanie s nasadením vrtuľníka, cena sa môže vyšplhať až do niekoľko tisíc eur.

Výber z poistných udalostí poisťovne:

  • česká lyžiarka pri lyžovačke v Rakúskych Alpách utrpela otvorenú zlomeninu holennej kosti; náklady na poskytnutú starostlivosť a prevoz do Českej republiky dosiahli sumu 15 000 eur,
  • rovnako 15 000 eur stála záchrana slovenského horolezca v nepálskych Himalájach, ktorý si počas výstupu natiahol achilovku,
  • rekordná suma 160 000 eur bola uhradená v roku 2017 za záchranu slovenského horolezca v USA, ktorý spadol počas výstupu.

Dopad takej neúspešnej lyžovačky alebo výletu môže byť aj dlhé zotavovanie, dlhodobá PN-ka, pokles príjmu a s tým spojené neschopnosť splácať úvery a iné náklady. Cestovné poistenie môžete mať súčasťou bankovej služby(napr. ku karte) alebo aj samostatne. Ceny ročných taríf sa pohybujú od 18 Eur/ročne. Viac v online kalkulačke cestovného poistenia.

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu, ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto, aby sme poukazovali na dobré, ale aj zlé zo sveta financií.

 

Články autora

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *