Zdenko Bednár píše ako si Juraj a Katka splnili sen a otvorili si Cukráreň u Katky

Obdivujem ľudí ktorí sa pustia do podnikania. Idú do toho a chcú zanechať niečo pozitívne na tomto svete. Jedným z nich je aj môj priateľ ešte zo školských čias Juraj Okoličányi. Otvoril si spolu aj s manželkou Katkou krásnu cukráreň na Pekárskej ulici v Trnave a tento rozhovor som urobil pre vás.  Juraj, programátor s analytickým myslením a Katka ktorá miluje pečenie pretvorili svoj sen v skutočnosť.15321444_1567499406597456_1262046240_o

Čo ťa na tvojej práci najviac baví?

„Je toho naozaj veľa, ale asi najviac by som vyzdvihol súťaživosť. Podnikanie je podľa mňa z veľkej časti o súťažení a o chcení byť lepší ako ten druhý a o potrebe niečo dokázať a vybudovať. A jediný kto vám ukáže a povie či sa vám to darí je klient. Je naozaj krásny pocit, keď po celom dni telefonovania, posielania e-mailov a sedenia za počítačom prídete do svojej cukrárne a vidíte, že všetky stoly sú obsadené, ľudia sa spokojne rozprávajú, naše dievčatá ich s úsmevom obsluhujú a jednoducho všetko funguje ako má. Vtedy si poviete – má to zmysel.
Ak by ste túto otázku položili Katke, tak by bola odpoveď iná, ale vo svojej podstate rovnaká. Jej hlavná pracovná náplň je zdobenie tortičiek resp. tortová designer-ka a najviac ju napĺňa úžas a spokojnosť v tvári zákazníka, ktorý si prišiel po jej dielo. Takže tým spoločným menovateľom je spokojný klient, ktorý oceňuje to, na čom denne tvrdo pracujete.

Čo ťa viedlo k podnikaniu, otvoreniu tejto prevádzky? “Už štyri roky pred otvorením cukrárne sa Katka venovala zdobeniu tort ako amatérka. Za ten čas napiekla a nadekorovala viac ako 200 tortičiek pre všetkých známych, priateľov a rodinu. Ja som využil skúsenosti zo svojich začiatkov a vyrobil som web, na ktorom mala fotky jej prác a postupne sa ozývalo viac a viac ľudí, ktorý by chceli od nej tortu. Týmto spôsobom si do určitej miery vybudovala meno, ktoré v Trnave ľudia poznali.
Jedného dňa nás napadla myšlienka skúsiť posunúť toto hobby na vyššiu úroveň a otvoriť si cukráreň. Ak k tomu pridáte moju potrebu neustále niečo skúšať a budovať, tak dostanete ideálny stav pre začatie prípravných prác. K tomu všetkému sa pridal fakt, že Katkina dcéra zrovna ukončila štúdium a hľadala si uplatnenie. Netrvalo dlho a zamilovala sa do našej cukrárne tiež a tak vlastne začal príbeh našej rodinnej prevádzky.

Podnikanie ľudia beru ako neistotu v živote, myslíš že to je inak?

Ak sa niekto rozhodne, že ide podnikať, tak posledné čo môže čakať je istota, ak sa bavíme o tej finančnej. Jedinú istotu, ktorú máte je, že vás čaká nekonečne veľa hodín učenia sa, trpezlivosti a  práce. Naša cukráreň je na trhu niečo viac ako rok a rozhodne nemôžeme hovoriť o žiadnych zárobkoch, ktoré by ste nedokázali zarobiť ako bežný zamestnanec v priemernej etablovanej firme. Určite by som nešiel do podnikania bez iného príjmu, alebo aspoň dostatočne veľkých úspor, ktoré vám pomôžu počas obdobia, kedy tá vaša firma ešte nebude generovať zisk.  Na druhú stranu, podnikanie vám dá možnosť zažívať skvelé pocity z každého malého úspechu a tie vám dajú silu do ďalšieho boja. Môžem vám dať malý príklad. Predstavte si, že ste sa rozhodli otvoriť si svoju prevádzku. Ako väčšina podnikateľov nováčikov, moc neriešite pojmy ako prieskum trhu, návratnosť, biznis plán a podobne. Jednoducho idete do toho. Urobíte si prvé odhady o tom, koľko kapitálu budete potrebovať na rozbeh a ako každý nováčik sa pomerne výrazne pomýlite. Začnete kolotočom vybavovačiek na úradoch, kde získate oprávnenie podnikať. Potom hľadanie vhodných priestorov, ich zariaďovanie, hľadanie tých správnych dodávateľov, získanie všetkých potrebných povolení, až konečne po týždňoch celodennej driny, investovania všetkého vášho času a množstva peňazí, príde deň „D“ a vy otvoríte. Po krátkom čase nastane tá prvá čarovná chvíľa, ktorú zažije iba správny podnikateľ. Vojde prvý zákazník. Bojíte sa, či je všetko v poriadku, či ho správne obslúžite a či bude spokojný. O pár minúť sa vo vašej pokladni objaví prvých 5 eur a spokojný klient vám pochváli krásne priestory. Prvých 5 eur a pochvala z vášho podnikania. Malé víťazstvo, ktoré vás okamžite nabije energiou, šťastím a veľkou chuťou do boja.
Nasledovali ďalšie malé víťazstvá ako napr. prvý krát obsadené všetky stoly, alebo tržba 100 eur, pozitívne recenzie na internete a podobne. Postupne sa prepracujete k väčším víťazstvám. Zistíte, že už bez väčších problémov zarobíte na výplaty zamestnancov, hoci vy z toho pre seba žiadne peniaze stále nemáte. Nasleduje pokrytie všetkých nákladov spojených s prevádzkou čo znamená, že váš biznis už zarába sám na seba a vy ho už nemusíte dotovať z iných zdrojov. Ako som spomínal, sme na trhu viac ako rok a tieto víťaztvá už máme a tešíme sa z nich. Ale rok je stále len začiatok a tieto momenty vám dodávajú veľkú nádej, že ak vy ako podnikateľ vydržíte, tak o ďalší rok sa vám začne celé úsilie premietať aj do vašej peňaženky. Ale či existuje istota? Určite nie.

Čo vieš ponúknuť oproti tvojej konkurencii a čo si zákazníci najviac chvália?

Do našej cukrárne sme išli od začiatku s tým, že najvyššiu prioritu bude mať kvalita. Snažíme sa ju poskytovať vo všetkých oblastiach počnúc kvalitou zákuskov, kávy, krásnymi tortami, útulným prostredím alebo obsluhou, komunikáciou a flexibilitou. Rozhodli sme postaviť kvalitu na prvé miesto, pretože sme mali pocit, že práve to v našom meste chýba. Máme zopár kvalitných reštaurácií, zopár kaviarní ale v oblasti klasických cukrární bola na trhu diera. Pochopiteľne kvalitu nie je možné poskytnúť bez adekvátnych surovín a to sa premieta do vyšších cien. Konkurencia sa skôr zameriava na nižšie ceny, čo má samozrejme dopad na výslednú kvalitu. Takže myslím si, že práve kvalita je to, čím sa odlišujeme. A práve tú nám zákazníci najviac chvália a veľmi nás teší fakt, že naša filozofia neostala bez odozvy.

Ako predpokladáš, že sa budú meniť tieto služby najbližšie roky?

Pred pár týždňami sme mali stretnutie s jedným z našich dodávateľov. Tento pán sa vzdeláva v cukrárstve v zahraničí a pozná veci z širšej perspektívy. Podľa jeho slov je cukrárstvo v našej krajine stále iba v plienkach v porovnaní so zahraničím a nemám najmenšiu pochybnosť o tom, že tieto slová sú absolútne pravdivé. Preto predpokladám, že kvalita výrobkov bude naďalej rásť. Rovnako predpokladám, že skôr či neskôr príde viac a viac cukrární s podobným myslením a teda, že konkurencia bude väčšia, čo je veľmi potrebné a ja osobne sa na to úprimne teším.”

Ďakujem Juraj za tvoj čas a inšpiráciu pre nás. Verím že sa ti bude dariť a že tu budeš aj o 5 rokov. Odporúčam prísť posedieť a dať si vynikajúci zákusok a kávičku.

https://www.facebook.com/TortyUKatky/about/

http://www.cukrarenukatky.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *