Zmeny pre študentky na Materskej

Na základe novely zákona č. 203/2023 Z.Z. sa situácia študentiek ohľadom materskej radikálne zlepšila.

Vďaka schválenému návrhu sa im štúdium na SŠ, VŠ počíta ako obdobie nemocenského poistenia.

Zmena je platná od 1.1. 2024.

Schválené znenie: “Do obdobia uvedeného v odseku 1 sa započítava tiež doba štúdia na strednej škole alebo vysokej škole považovaná za sústavnú prípravu na povolanie podľa § 10, ak poistenkyňa získala týmto štúdiom príslušný stupeň vzdelania.”

Žena, ktorá sa po skončení štúdia zamestná a v zamestnaní by pred pôrodom ešte nemala 270 dní nemocenského poistenia, vie si započítať aj obdobie úspešne ukončeného štúdia a tak mať materské.

Podmienkou na to, aby sa takejto žene zarátavalo štúdium na strednej alebo vysokej škole do 270 dní nemocenského poistenie v dobe 2 rokov, je nevyhnutné, aby toto štúdium bolo úspešné ukončené.

V prípade ak plánujete materstvo je dobré zabezpečiť aj poistenie pre ženy ktoré sa priamo na to špecializuje. Viac o tom v tomto článku.

Pri plánovaní tehotenstva je dobré mať aj takéto doplnkové krytie pre nepredvídateľné výdavky. Treba na to myslieť dopredu, pretože čakacie lehoty sú vo všetkých poisťovniach. 

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu, ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto, aby sme poukazovali na dobré, ale aj zlé zo sveta financií.

Články autora

Pridaj sa k nám a dávaj aj ty tie správne Finančné tipy

Ak ťa bavia financie, máš v sebe správny morálny kompas a nechceš byť zväzovaný pravidlami veľkých spoločností si na správnom mieste. Napíš a zisti možnosti spolupráce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *