Slovensko si požičiava najdrahšie z Eurozóny! Prvenstvo o ktoré nik nestál!

Slovenský štátny dlhopis s 10 ročnou splatnosťou prekročil výnos 3,7%.

Zaradili sme sa tak medzi krajiny s najdrahším financovaním štátneho dlhu v rámci Eurozóny.

Výnosy na štátnych dlhopisoch symbolizuje dôveru investorov v ekonomiku danej krajiny, čo znamená že konanie súčasnej vlády spôsobuje že o túto dôveru prichádzame a to nás všetkých bude stáť viac peňazí.

Pre porovnanie Grécko sa dnes financuje na dlhopisových trhoch za 3,4%, čiže o 30 bázických bodov nižšie ako Slovensko. Niekto si môže povedať, že 0,3% je zanedbateľný rozdiel, ale pri celkovom dlhu Slovenska, ktorý atakuje 70 miliárd Eur, znamená každá desatina percenta niekoľko miliónov, ktoré namiesto toho, aby skončili v zdravotníctve alebo v školstve, skončia mimo územia Slovenska.

Môže sa javiť, že sa to bežného človeka netýka, ale nie je tomu celkom tak! Na dlhopisových trhoch existuje koncept rizikovej prirážky krajiny, ktorá sa vyvíja od výšky výnosov štátneho dlhu.

  • Slovenské banky za kapitál na financovanie nových úverov, musia platiť vyššie úrokové náklady. Ak veľa ľudí čakalo a predpovedalo že sa tento rok úroky na hypotékach znížia o 0,5 – 1%, môžu na to zabudnúť.
  • V súčasnosti je okolo 685 000 hypoték.
  • Pomoc štátu pri zvýšení splátok pri hypotékach sa týka len asi 20% klientov, tým sa veľa domácností môže dostať do existenčných problémov.
  • Ak ešte neobnovia/zrušia zvýšené prídavky a daňový bonus pre deti môže to byť tá očakávaná “pomsta” pre všetky rodiny na Slovensku, či volili pravicu alebo ľavicu.
  • A to ešte nie sme na konci. Možná výhra koaličného kandidáta na prezidenta a aj kandidátov v Eurovoľbách môže Slovensko posunúť smerom na východ – a úroky sa môžu opäť zvýšiť.
  • Niektorý analytici začínajú premenúvať nechvatný výraz “Grécka cesta” na výraz “Slovenská Cesta”.

Je smutné akou cestou sa Slovensko vyberá, a aj to že drvivá väčšina obyvateľov nerozumie aké môžu mať kroky súčasnej vlády dopad na nás všetkých. Zabudli sme byť vďačný za to čo nám priniesla účasť v Európskej únii, že sme čistý poberateľ financií z EU, že to pritiahlo nových investorov, že od roku 2004 keď sme vstupovali do EU bola priemerná mzda 525 Eur a v roku 2023 je 1430 Eur. Všetky krajiny smerom na východ majú nižšiu priemernú mzdu. Napr. Bielorusko malo okolo 370 Eur priemernú čistú mzdu.

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu, ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto, aby sme poukazovali na dobré, ale aj zlé zo sveta financií.

 

Články autora

  • Ak uvažujete získať ďalšiu zručnosť a akou je práca v oblasti financií a realít, máte v sebe správny morálny kompas napíšte a zistite možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *