Aké je zloženie ceny benzínu, o koľko by mohla klesnúť ak by vláda chcela?

2/2024 bolo evidovaných 2 567 777 vozidiel tipu M1 a spolu s ostatnými skupinami to bolo 3 666 519 kusov.

To je veľa hladných krkov.

Cenu benzínu a nafty tvoria tieto zložky:

  • výrobné a režijné náklady cca 40%
  • spotrebná daň 40%
  • daň z pridanej hodnoty 20%

Kým spotrebná daň na benzín je rovnaká suma 0,547 Eur/liter alebo 0,597 Eur/liter, podľa druhu benzínu, DPH sa počíta z celkovej ceny – výrobných a režijných nákladov + spotrebnej dane. Takto štát zdaňuje aj spotrebnú daň.

Z toho vyplýva, že cenu benzínu tvorí cena rafinérie iba 40% a 60% tvoria dane a poplatky štátu.

Ak by chcel štát niečo robiť s cenou benzínu môže veľmi rýchlo ovplyvniť svojich 60% a len zníženie DPH z 20% na 10% by vedelo znížiť cenu benzínu o niekoľko desiatok centov. Pre človeka ktorý míňa na pohonné hmoty okolo 300 Eur by to bola úspora 30 Eur mesačne. Na druhej strane, je pre štát výhodné aby bola cena benzínu čo najvyššia, pretože bude mať vyšší výber DPH.

Nečakajme na splnenie platných sľubov politikov a úsporu na palive realizujme tým že obmedzíme zbytočné cesty autom.

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu, ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto, aby sme poukazovali na dobré, ale aj zlé zo sveta financií.

 

Články autora

  • Ak uvažujete získať ďalšiu zručnosť a akou je práca v oblasti financií a realít, máte v sebe správny morálny kompas napíšte a zistite možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *