2. pilier dobre skresali. Spoliehať sa, že budete mať dôstojný dôchodok z 1. a 2. piliera je nosenie “rúžových okuliarov”, dajte si ich dole a pozrite realite do očí.

Zložte si ružové okuliare a pozrite sa realite do očí. 2. pilier je už len torzo toho čo tu bývalo vďaka sociálnym vládam sa opäť siahlo na vaše peniaze.

2. pilier vyzeral na začiatku veľmi sľubne, bol to nádejný projekt na udržanie dôstojného dôchodku.

Začalo to v roku 2005.

Z povinných odvodov na starobné poistenie vo výške 18 % z vymeriavacieho základu ostávalo 9% v Sociálnej poisťovni a 9 % išlo na súkromný účet sporiteľa v DSS.

od 1.9.2012

 • Zníženie povinného príspevku na 4% z pôvodných 9% z vymeriavacieho základu
 • Zavedenie možnosti dodatočného dobrovoľného príspevku vo výške 2% z vymeriavacieho základu
 • Zrušenie povinného vstupu pre prvopoistencov
 • Otvorenie 2. piliera od 1.9.2012 do 31.1.2013 – ľudia môžu vstúpiť alebo vystúpiť zo systému
 • Zvýšenie poplatku za zhodnotenie peňazí na 10% z výnosu pre DSS-ku

od 1.1.2017

 • Príspevok do 2. piliera sa zvyšuje o 0,25 %, čiže z doterajších 4 % na súčasných 4,25 % z vymeriavacieho základu, pričom do roku 2024 sa bude príspevok pravidelne zvyšovať o 0,25 % ročne až na 6 %
 • Vek odchodu do dôchodku sa zvyšuje na 62 rokov a 76 dní.
 • Dobrovoľné príspevky vo výške 2 % už nie je možné použiť na zníženie daňového základu sporiteľa.
 • Výška spravovaného majetku v dôchodkových fondoch prekročila 7 miliárd EUR
 • Boli zavedené vylepšenia pre poberateľov dôchodkov z 2. piliera zmenami v programovom výbere – Švejnova novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení.

od 1.1.2024

 • Sadzba príspevkov na starobné dôchodkové sporenie (II. dôchodkový pilier) vo výške 5,50 % sa v roku 2024 mení na 4 %. Vyplýva to z tzv. zákona lex konsolidácia, ktorý bol po schválení v Národnej rade SR a podpise prezidentkou SR publikovaný s účinnosťou od 1. januára 2024 v Zbierke zákonov SR.

Do II. dôchodkového piliera si k 30. novembru 2023 odvádzalo príspevky takmer 1,8 milióna sporiteľov.

Je smutné že práve “sociálne vlády” siahali na peniaze svojich občanov a voličov najviac a najviac deformovali dôchodkový systém. Dnes sme po 19 rokoch mohli hovoriť o začínajúcej generácií bohatých dôchodcov, ktorý mohli svojimi peniazmi podporovať spotrebu v ekonomike.

2. pilier ukázal že aj šetrenie na dôchodok môže mať nízke náklady a môže mať aj vysoké zhodnotenie. Indexové fondy dosahovali aj 12% ročného zhodnotenia. Tuto istotu vám môžu ale kedykoľvek zobrať a peniaze znárodniť keď sa sociálna vláda rozhodne že treba peniaze niekde inde. Na dôchodok si šetrite radšej sami na dôchodkových fondoch kde vám ponúkajú nízke náklady a vysoko výnosné Indexové alebo ETF fondy.

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu, ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto, aby sme poukazovali na dobré, ale aj zlé zo sveta financií.

 

Články autora

 • Ak uvažujete získať ďalšiu zručnosť a akou je práca v oblasti financií a realít, máte v sebe správny morálny kompas napíšte a zistite možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *