Pri predaji nehnuteľnosti pozor kedy predávate. Do 5 rokov platíte nielen daň ale aj odvody.

Predávate dom, byt alebo pozemok, ktorý ste nadobudli len nedávno? Pozor na povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň a odvody.

V zmysle zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) je predmetom dane z príjmov fyzickej osoby príjem z činnosti daňovníka a príjem z nakladania s majetkom daňovníka. Medzi príjmy z nakladania z majetkom sa zaraďuje aj príjem z predaja nehnuteľnosti.

V prípade ak sa uskutoční predaj do 5 rokov od kúpy nehnuteľnosti vám bude vyrubená 15% alebo 25% (pri sume nad 50 000 Eur) daň plus 14% odvod do zdravotnej poisťovne ( v prípade ZŤP je to polovica – 7%).

To môže pekne bolieť ak ste predali svoju nehnuteľnosť napr. v 4 roku vlastnenia.

V každom prípade je dobré sa poradiť s odborníkom a tento krok dobre premyslieť. Ak potrebujete okamžitú sumu peňazí a nemôžete čakať je výhodnejšie získať financie napr. z hypotekárneho úveru a následne po 5 rokoch vlastnenia predať nehnuteľnosť a úver vyplatiť. V takom prípade zaplatíte omnoho menej za vyplatenie úveru ostatné náklady.

Kontaktný formulár.

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu, ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto, aby sme poukazovali na dobré, ale aj zlé zo sveta financií.

 

Články autora

  • Ak uvažujete získať ďalšiu zručnosť a akou je práca v oblasti financií a realít, máte v sebe správny morálny kompas napíšte a zistite možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *