Ako začať tvoriť svoje aktíva? Krátkodobé aktíva = rezerva.

Pri tvorbe aktív je dobré riadiť sa určitými pravidlami.

Niekto sa zameria iba na tvorbu dlhodobých aktív cez 2., 3. pilier alebo v minulosti životné poistenia. Potom sa často stáva že svoje krátkodobé alebo strednodobé ciele riešia cez drahé úvery.

Tvorba aktív ma mať určité pravidlá a je dobré sa zamerať na komplexnosť. Môže to na začiatku bolieť ale po určitom období sa viete vymaniť z potreba úverovania svojich cieľov.

Investíciu si rozdeľte na Krátkodobú, Strednodobú a Dlhodobú.

  • Krátkodobé aktíva – tie by mali byť na úrovni 3 – 6 mes. príjmov. Slúžia na riešenie výpadku príjmu alebo na nečakané opravy, nákupy atď. Aj tieto peniaze by sa mali zhodnocovať, nie “hniť” na vašich bežných účtoch. Využite rôzne formy konzervatívnych zhodnotení na úrovni 3 – 5%
    • https://iad.sk/podielove-fondy/fond/prvy-realitny-fond/ ,fond vlastní viacero nehnuteľností krajín V4. Zhodnotí investície 3 -5% a má veľmi nízku volatilitu. Využívame často pre klientov na tvorbu rezervy.
    • https://eic.eu/fond/ISHTB01 – má tiež veľmi nízku volatilitu. Naviazaný na Americké Dlhopisy. Zhodnotenie tiež okolo 3 – 5% s minimálnou volatilitou.
    • https://eic.eu/fond/AMCASHU –  podporuje charakteristiky ESG podľa článku 8 nariadenia o zverejňovaní informácií.
    • dostupnosť týchto investícií je relatívne rýchla a zároveň sa peniaze zhodnocujú. Napr. Investovanie do zlata alebo diamantov určite nepatrí medzi krátkodobé aktíva.

Tvorba krátkodobej rezervy má ísť ruka v ruke s tvorbou strednodobého a dlhodobého kapitálu. Vyčleňte si 20% z príjmu. 2% Vám môžu stačiť na zabezpečenie príjmu, 18% použite na tvorbu kapitálu. Dnes je dobré pri investícií pozerať hlavne na poplatky. Vstupné a manažérske. Veľa krát vidím že klient má od poradcov nadstavené vysoké cieľové sumy pri investíciách tým aj vysoké vstupné poplatky a prvé 3 roky spláca iba poplatok poradcovi. Takto si moc kapitálu nevytvorí a jeho cesta za pasívnym príjmom je v nedohľadne. Poplatky sú teda samostatná kapitola, ale ak vám poradca navolí na investíciu 100 Eur vstupný poplatok 600 – 900 Eur rýchlo od neho preč, pretože. Hlavný príjem našich spolupracovníkov je z veľkosti majetku zákazníkov kde sa podieľajú na vytváraní zisku, a nie zo vstupných poplatkov preto majú naše portfólia 80-100% zľavy zo vstupných poplatkov. Ak aj Vás zajíma plán na vytvorenie vášho kapitálu alebo už máte svoj plán ale chcete len poradiť kontaktujte nás cez formulár.  

Bc. Zdenko Bednár

Absolvent v odbore Aplikovaná matematika. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným cieľom u zákazníkov je tvorba kapitálu ktorý im postupne nahradí ich príjem z práce.

Články autora

Pridaj sa k nám a dávaj aj ty tie správne Finančné tipy

  • Ak ťa bavia financie, máš v sebe správny morálny kompas a nechceš byť zväzovaný pravidlami veľkých spoločností si na správnom mieste. Napíš a zisti možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *