Dotácia na úvery na bývanie – Legislatívne zmeny od 1.6.2024 – doplnené o stanovisko k viacnásobným refinančným úverom

Pomoc pri hypotékach sa rozširuje aj na refinančné úvery. Ak ste refinancovali do 31.5.2024 a tak ste si chceli znížiť náklady na úver a spĺňate podmienky pomoci môžete požiadať o tento príspevok.

Predkladáme sumarizáciu zmien.

Zmeny od 1.6.2024:
1. Štátna pomoc vo forme príspevku na zvýšenú splátku sa rozšíri aj na refinančné úvery, ktorými sa splatil pôvodný úver na bývanie. Pôvodný úver na bývanie (v prípade viacnásobného refinancovania aspoň jeden z úverov) musel byť aspoň z časti poskytnutý na účel „bývanie“ t.j . nadobudnutie/výstavba/rekonštrukcia bytu alebo rodinného domu v SR). Splnenie podmienky účelu bude vyhodnocovať príslušný UPSVaR (Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny).
2. Pri refinančných úveroch na bývanie platí, že: o zmluva o UNB, ktorou sa refinancuje skôr poskytnutý úver musí byť uzatvorená od 1.1.2023 do 31.5.2024 (vrátane o zmluva o úvere, ktorý sa refinančným úverom vyplatil musela byť uzatvorená do 31.12.2023 (vrátane).

2. Spätné uplatnenie príspevku sa umožní aj za obdobie január až máj 2024, ak žiadateľ splní podmienky podľa právnej úpravy účinnej od 1. júna 2024 ( t.j . možnosť dodatočne uplatniť príspevok aj pre refinančný úver). Termín na podanie žiadosti o takýto dodatočný príspevok je do 31. júla 2024.

Klient podáva žiadosť o príspevok, aj nárok na dodatočné uplatnenie príspevku, na príslušnom UPSVaR .Vyhodnotenie nároku na štátny príspevok je v kompetencii príslušného Úrade práce sociálnych vecí a rodiny ( UPSVaR).

Určite využite možnosť príspevku ak na ňu budete mať nárok. Spolu s hypotékou nezabudnite, že ušetriť sa dá na poistení nehnuteľnosti a poistení schopnosti splácať úver. Poistné produkty sa stále vyvíjajú a konkurenčný boj stále znižuje ceny. Využite náš porovnávač a prepočítajte si Vaše poistenie. Pri poistení schopnosti splácať vstupuje do porovnania veľa faktorov , preto je potrebná online alebo osobná konzultácia.

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem ľuďom plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto aby sme poukazovali na dobré ale aj zlé zo sveta financií.

Články autora

  • Ak ťa bavia financie, máš v sebe správny morálny kompas a nechceš byť zväzovaný pravidlami veľkých spoločností si na správnom mieste. Napíš a zisti možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *