Erik Bango radí: „Nie je študentský účet ako študentský účet“ (1)

Ľudia si často mýlia študentský účet s účtom pre mladých. Na jednej strane si možno poviete „hm“ to je iba zmena názvu no nie je to úplne tak. Študentský účet je podmienený dvomi podmienkami a to dokladovaním preukazu študenta (doklad o návšteve školy) a vekom študenta od 15 do 26 rokov. Až na Prima banku (poplatok 1,90€), ho má každá banka zadarmo. O konkrétnych podmienkach ale neskôr.

Pri účte pre mladých sa nedokladuje žiadne potvrdenie o návšteve školy. UniCredit Banka má účet (Ukonto) pre každého občana do 26 rokov zadarmo bez žiadnej podmienky. Stačí iba občiansky preukaz. Po dosiahnutí veku 26 rokov je tu veľká výhoda. Ak nám chodí mesačný príjem 400 EUR tak máme tento účet zadarmo aj naďalej. Ak by to tak nebolo tak mesačný poplatok činí 7 EUR.

Slovensá sporiteľňa má účet pre mladých s mesačným poplatkom 2 EUR. Tento účet je do veku 29 rokov. V OTP banke by sme našli účet  pre mladých zadarmo. Nepoteší však fakt, že iba 1 výber z bankomatu OTP banky je bez poplatku. Niektoré banky majú v študentských účtoch spoplatnené online platby kartou. Niektoré banky tiež ponúkajú bonus (odmenu vo výške 10 EUR až 30 EUR) za zriadenie účtu. Čo sa týka výberov z bankomatu tak vo väčšine bánk si zaplatíte poplatok 2 Eur až 3 Eur pri výbere z iného bankomatu ako má Vaša banka.

Z uvedeného vyplýva, že pri výbere či už študentského účtu alebo účtu pre mladých netreba pozerať iba na mesačný poplatok za vedenie účtu alebo jednorázovú odmenu. Hlavné faktory Vášho rozhodovania by mal byť obsah balíčka, ktorý Vám banka ponúka (online platba kartou, výbery z bankomatu, sms banking, zriadenie trvalých príkazov) a či tento balíček spĺňa Vaše potreby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *