Erik Bango zistil ako je to s odvodmi pre študentov (2)

Zaujímalo Vás niekedy či študent, ktorý zároveň podniká ako SZČO musí platiť odvody? A v akej výške? mobilSprávna odpoveď by bola odpoveď ÁNO aj odpoveď NIE. Najprv sa pozrieme na odvody do sociálnej poisťovne.

Prvý rok študent vysokej školy denného štúdia, ktorý je zároveň SZČO platiť odvody do sociálnej poisťovne nemusí. Či bude musieť študent platiť odvody ďalší rok závisí od jeho dosiahnutých príjmov za minulý kalendárny rok. Ak príjmy študenta za predchádzajúci kalendárny rok nepresiahli sumu 5 148 EUR tak platiť odvody nemusí. Ak jeho príjmy presiahli túto hranicu tak platiť musí.

Poďme sa pozrieť na odvody do zdravotnej poisťovne. Tu je to zložitejšie.

Študent vysokej školy denného štúdia je podľa zákona nezaopatrením dieťaťom. To znamená, že zaňho zdravotné poistenie platí štát. Na základe spomenutého vyplýva, že študent nemá povinnosť platiť preddavky na zdravotné poistenie. študent.jpgAk spomínaný študent zarobí za predchádzajúci kalendárny rok viac ako 1 901,67 EUR (rátajú sa všetky príjmy: podnikanie + brigády, atď.) je povinný podať daňové priznanie. Na základe daňového priznania zdravotná poisťovňa vypočíta nedoplatok z vymeriavacieho základu príjmov z podnikania študenta za predchádzajúci rok. To znamená, že za študenta platí zdravotné poistenie štát ale aj študent platí určitú vypočítanú čiastku z vymeriavacieho základu. V tomto prípade študent musí zaplatiť.

Ak takýto študent zarobí za predchádzajúci kalendárny rok menej ako 1 901,67 EUR (rátajú sa všetky príjmy: podnikanie + brigády, atď.) nie je povinný podať daňové priznanie. V tomto prípade študent neplatí zdravotné poistenie.

Čo je ale zaujímavé? Ak študent nezarobil viac ako 1 901,67 EUR ale ajtak sa rozhodne na základe dobrovoľnosti podať daňové priznanie (napr. z dôvodu preplatku dane z brigád) tak zdravotná poisťovňa vypočíta študentovi nedoplatok z vymeriavacieho základu príjmov z podnikania za predchádzajúci rok.

Čo myslíte? Je to fér? Je to zaujímavá medzera v zákone preto moje odporúčanie znie:

„Ak študent, ktorý je zároveň SZČO nezarobil viac ako 1 901,67 EUR a prípadný preplatok na dani nie je vyšší ako prípadný nedoplatok od zdravotnej poisťovne, tak určite nepodávať daňové priznanie.“

Uložiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *