Zdenko Bednár a jeho postoj k finančnému poradenstvu.

Dnešné obdobie je plné zmien, plné zmien ktorým ľudia ani nerozumejú, je to obdobie kedy sa žije rýchlo a ľudia žijú naplno. Ľudia si chcú plniť svoje sny, nechcú na nič čakať. Ide no na nich z každej reklamy z TV, z obchodov, od kamarátov, odvšadiaľ.Z toho dôvodu je v súčasnosti aj najväčšia spotreba finančných produktov.biznis4Napočítali sme u nás v kancelárii že taký normálny zamestnaný človek sa dostane počas svojho života k cca 15 produktom ktoré buď má uzavreté dlhodobo alebo len na určitý čas.

Napr. Bežný účet, sporiaci účet, stavebné sporenie 2. pilier a 3. pilier dôchodkového zabezpečenia, zdravotné poistenie,  nemocenské poistenie, úrazové a životné poistenie, investičné sporenia, poistenia zákonné – napr. auta alebo zodpovednosti, poistenia majetku spotrebný úver, kreditná karta alebo prečerpanie účtu, hypotéka alebo stavebný úver a ďalšie…

Stretol som sa s 2 postojmi ľudí v mojej 11 ročnej praxi.

  1. postoj: ja si to všetko nájdem na internete nepotrebujem pomoc poradcu. Áno aj si to našiel na internete a možno našiel aj výhodnú možnosť. Napr. najlepší sporiaci účet alebo najlacnejšie PZP. Avšak o za nejaké obdobie to už nebolo tak, sporiaci účet znížil svoj úrok z 1% na 0,1% a na PZP mal poistnú udalosť ale poisťovňa sa vyhovorila z plnenia a potom mal problém s poškodeným.

Tak to mohlo byť aj pri hypotéke alebo životnom poistení.  Mám skúsenosť že ľudia si vedia preveriť informácie pri svojich rozhodnutiach, avšak nerobia to pravidelne – ako pri servise auta.

  1. postoj: ja si robím svoju prácu a v tom som dobrý a financie nech mi rieši odborník ktorý je profesionál a bude mať za to zaplatené a bude sa o moje financie starať dlhodobo.

Áno, čoraz viac ľudí si uvedomuje že oblasť financií je tak rozsiahla že sa neodvážia v tejto oblasti vŕtať, skôr to nechajú na odborníkovi.

Ako ale vybrať toho odborníka? Dnes je už táto služba veľmi strážená a kontrolovaná. Musíte mať odborné skúšky v Národnej banke Slovenska aby ste mohli vykonávať finančné sprostredkovanie a nie len jednu. Na každú oblasť musíte mať zvlášť odbornú skúšku. Ak chce teda niekto sprostredkovať poistenie alebo hypotekárny úver musí mať skúšku v NBS a túto skúšku musí obnovovať každé 4 roky. Dnes môže mať cca 2000 finančných agentov absolvované skúšky vo všetkých sektoroch. Čo je na Slovenskú s 5 mil. obyvateľmi málo. Preto nájsť odborníka môže byť  ťažšie ako sa zdá.

Pretože mať jedného človeka ktorý má dosah na všetko je vždy lepšie ako mať 1 človeka na poistenie, 1 v banke, 1 na 3. pilier, atď.

Ak už máte poradcu, aký by mal byť? Aká spoločnosť by ho mala zastupovať? Veľká alebo spoločnosť s 2 zamestnancami? Aké by mal mať skúsenosti?

Preveríme sprostredkovateľské spoločnosti a ako sú na tom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *