Finančná gramotnosť

Keď mám definovať tento pojem  stručne,  finančná gramotnosť znamená  ako rozumieme svojim vlastným peniazom.  Ak rozumieme ako peniaze pracujú sme na ceste k finančnej prosperite. Základom nej je porozumieť ideálnym finančným mieram ale zároveň ich aj dodržiavať. To, že človek skôr pozná ideálne ženské miery niet pochýbJ, a preto ak ešte nepoznáte tie ideálne finančné, nech sa páči, rada Vám o nich poviem.
Poučkou je, že hovoria o tom, aká by mala byť v tom ideálnom prípade štruktúra vašich výdavkov v pomere k vašim príjmom.  Ale kto má rád poučky, že áno, a preto čo to presne znamená Vám jednoducho vysvetlím v číselnom vyjadrení.

Ideálne finančné miery sú  10% – 20% – 30% – 40%.

10%  má predstavovať finančnú rezervu t.j. min 10% z nášho príjmu si odložíme a nesiahame na ňu, napríklad, ak je náš čistý mesačný príjem 1000 EUR, 10% z neho t.j. 100 EUR si vždy odložíme ako rezervu. V  ideálnom prípade je potrebné mať rezervu vo výške min. 6 násobku nášho príjmu, nakoľko má slúžiť na potreby financovania neočakávaných udalostí napr. sa nám pokazí niečo v domácnosti.

20% sú strednodobé a dlhodobé aktíva, ktoré nám poslúžia v prípade dlhšieho výpadku príjmu, práceneschopnosti alebo choroby.

30% hovorí o maximálnej úverovej zaťaženosti domácnosti, ktorá nemá toto percento presiahnuť.

40% má tvoriť spotreba domácnosti čiže výdavky na stravu, cestovanie, voľný čas a pod.

V svojej praxi sa stretávam, ako mi ľudia vravia, že peniazom rozumejú, no pri otázkach ako spravujú svoje peniaze, v drvivej väčšine je opak pravdou. Hovoria o tom aj prieskumy, kde sme pod priemerom Európskej únie v našich znalostiach o finančnej gramotnosti a to je smutné. Ale verím, že týmto článkom napomôžem k zmene.

Mojou úlohou je aby ľudia pochopili jedno zásadné pravidlo, a to najskôr zaplatiť sebe. Ak vás táto téma zaujíma, túžite žiť v prosperite a vedieť viac neváhajte sa na mňa obrátiť, rada Vás vypočujem a poradím.

Ing. Ivana Ladická

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *