Za skoro 20 rokov praxe vo finančnej oblasti na pozíciách, či už ako bankový poradca alebo neskôr nezávislý finančný sprostredkovateľ uvediem rozdiely medzi prácou bankového poradcu a nezávislého finančného sprostredkovateľa. Vysvetlím pár základných výhod a nevýhod medzi finančným sprostredkovateľom a bankovým poradcom.
Základný rozdiel je v tom, kto daného pracovníka zamestnáva, a aká je jeho náplň práce.
Bankového poradcu zamestnáva Banka, má pevne stanovenú pracovnú dobu a špecializuje sa výhradne na konkrétne produkty v danej banke.
- ponúkne nám len produkty konkrétnej banky, z ktorých musí predať určitý počet aby splnil svoj mesačný plán
- k dispozícii je len v pracovný čas
- nemá záujem o komplexné riešenie potrieb klienta – to neznamená, že klientovi nechce vyriešiť jeho problém, len ho nerieši komplexne
- neposkytne ucelený prehľad na trhu
- oslovuje nás so všetkými ponukami, ktoré nie sú pre nás zrovna vhodné
- viac rieši plán, ktorý má ako potreby klienta
- častá zmena bankových poradcov
- ponúka produkty, nie starostlivosť
Títo ľudia majú ťažkú prácu a sú pod veľkým tlakom manažérov, preto si ich prácu vážim, avšak z môjho pohľadu nezávislého finančného sprostredkovateľa je pre mňa dôležitý prospech pre klienta a nie pre banku.
Nezávislého finančného sprostredkovateľa nezamestnáva banka. Pracuje väčšinou ako podnikateľ – napr. živnostník, ktorý má zazmluvnenú spoluprácu napriamo s viacerými bankami alebo s finančnou inštitúciou, ktorá zastrešuje zmluvy s rôznymi spoločnosťami na finančnom trhu.
Tu je zásadný rozdiel, ktorý vidím ja. Nepracuje pre banku ale pre klienta!
- usporí klientovi veľa času, peňazí a energie
- poskytne komplexný prehľad a ponuku všetkých produktov na trhu
- je k dispozícii kedykoľvek aj mimo pracovného času
- udržiava pravidelný kontakt s klientom, informuje ho o novinkách
- má prehľad o trhu a neustále sa vzdeláva
- má úprimný záujem o to, aby sa mal klient dobre v spolupráci s ním, pretože najlepší zákazník je ten, čo je spokojný, vracia sa, odporúča Vás a zároveň máte vybudovanú dôveru, a potom sa práca stáva koníčkom
- neponúka nevýhodné veci pre klienta, v prípade, ak má záujem dlhodobo pracovať v tejto oblasti (renomé, vzdelanie, dôvera je prioritou)
- chráni peniaze klienta aj pred neuváženými rozhodnutiami
- zvyšuje finančnú gramotnosť svojich klientov
V západných krajinách klienti za takého služby platia a ich práca je veľmi vážená.
Záverom možno povedať, že dobrý a kvalifikovaný finančný poradca je na nezaplatenie a sprevádza človeka celým jeho finančným životom s cieľom, aby s ním klient bohatol a mal sa lepšie ako bez neho. Ak takého nájdete, je to naozaj „vzácny poklad“.
Váš nezávislý finančný poradca Ing. Ivana Ladická