Hypotéka na stavbu domu? Zdenko Bednár píše pár skúseností. (2)

Už máme kúpený pozemok, vybratý projekt a právoplatné stavebné povolenie. Stálo to čas aj ďalšie peniaze a už sme bližšie k vysnívanému cieľu mať vysnívaný dom.

Ako ďalej? Banka Vám ešte nedá úver na stavbu, max na pozemok a to len do 70%. Stavba musí byť zapísaná v katastri ako rozostavaná stavba.stavba3Takže dostanete úver ktorý bude založený pozemkom ak ho už nemáte a to len do 70% z hodnoty nehnuteľnosti.  Musíte mať teda vlastný kapitál na začiatok stavby až po vytiahnutie múrov min. do výšky 1 m aby ju geodet mohol zapísať a zakresliť ako rozostavanú stavbu.

Následne sa môže čerpať hypotéka na stavbu domu. I to však len do 70%, 80% alebo 90% z aktuálnej hodnoty nehnuteľnosti. Je preto dobré mať stále nejaký kapitál na pokračovanie stavby.

Hypotekárny úver sa v tomto prípade čerpá na tranže.Niektoré banky vyžadujú dokladovanie faktúrami a bločkami a niektorým zasa stačí len fotografie stavby.  V každom prípade je dobré mať aspoň 30% vlastných zdrojov.

V prípade že Vám stavbu stavia firma odporúčame tiež úver čerpať na tranže, pretože sa stávalo u klientov že firma zobrala peniaze akože začala stavbu a už nebolo ani firmy a ani peňazí. Sen sa mohol preto rýchlo rozplynúť ale klientovi ostali len oči pre plač.

V prípade financovania stavby vyhľadajte radšej nezávislého odborníka z oblasti financií so skúsenosťami, pretože sektor úverov je tak rozsiahli a nie každý finančník môže mať práve s týmto druhom hypotekárnych úverov.

Uložiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *