Hypotéka na kúpu pozemku? Zisťuje Zdenko Bednár (1)

Niekto sníva o vlastnom byte a niekto zas o vlastnom dome. Mať vlastný pozemok, „výbeh“ pre deti, relaxovať v záhradke. V lete pozvať priateľov na grilovačku a v zime si postaviť snehuliaka.

Áno, áno dom je dom. Ale ako na to? Základom je pozemok. Keď nekupujete už postavený dom, musíte to urobiť pekne postupne. Najskôr kúpiť pozemok, získať stavebné povolenie a až potom príde na stavbu domu.

A photo by Jason Long. unsplash.com/photos/FOeDIUwYiSwPozreli sme sa na financovanie pozemkov cez hypotéku.

Po preskúmaní ponúk bánk sme zistili že na pozemok dostanete 65 – 70% z jeho hodnoty.

Mal by byť určený ako stavebný v územnom pláne obce alebo mesta. Niektoré banky vyžadujú aby mal pozemok už právoplatné stavebné povolenie.

Tiež si dajte pozor na prístupové komunikácie k pozemku – banky vyžadujú bezproblémový prístup k pozemku. Zriadenie vecného bremena ak prístupová komunikácia je súkromná alebo prísľub obce že cesta bude obecná.

Optimálne je financovať pozemok bez jeho založenia.  Dá sa na to krásne využiť napr. stavebné sporenie a stavebný úver. Stavebný medziúver však nie je až tak výhodný. Takto máte pozemok bez založenia banky a pri zapísaní rozostavanej stavby môžete založiť aj 90% z hodnoty.

Budete o krok ďalej k vysnívanému bývaniu. Už len prajem nájsť dobrých susedov.

Uložiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *