Odklad splátok hypoték, lízingov aj nebankoviek. 1. časť

Národná banka Slovenska vydala podrobný popis ohľadom odkladov splátok hypoték, lízingov aj nebankoviek. Vyberáme pár informácií pre Vás. Zdroj: www.nbs.sk

nbs

Týka sa odklad splátok len bánk alebo aj nebankových spoločností?
O odklad splátok môžete požiadať lízingovú spoločnosť aj nebankovú spoločnosť. (zoznam)

Kto môže požiadať o odklad?
O odklad splátok môžete požiadať, ak splácate úver na bývanie, hypotéku, americkú hypotéku, medziúver, stavebný úver, alebo akýkoľvek spotrebiteľský úver (vrátane finančného lízingu alebo splátkového predaja). Pomôckou Vám môže byť to, že na zmluve je uvedený názov „Zmluva o spotrebiteľskom úvere“, „Zmluva o úvere na bývanie“, alebo „Zmluva o hypotekárnom úvere“. Ak nemáte istotu, či môžete požiadať o odklad splátok, odporúčame Vám obrátiť sa na spoločnosť, ktorá Vám poskytla úver.

Akých úverov sa týka odklad splátok?
Odklad splátok sa týka tzv. splátkových úverov. To znamená úverov, kde sú určené pravidelné opakované splátky. Tento odklad splátok sa netýka kreditných kariet a povolených prečerpaní (debetu na účte), kde požičané peniaze splatíte naraz alebo v nepravidelných splátkach.

Na ako dlho môžem požiadať o odklad splátok?Ak máte úver od banky, môžete požiadať o odklad až o 9 mesiacov. Pri úveroch od ostatných spoločností o 3 mesiace s následnou možnosťou požiadať ešte o ďalšie 3 mesiace.
Počet mesiacov uvediete v žiadosti o odklad.

Ktoré splátky si môžem odložiť?
Tie, ktoré máte zaplatiť po podaní žiadosti. Môžete požiadať aj o odklad splatnej splátky, ktorú ste už mali zaplatiť, ak s ňou nemeškáte viac ako 30 dní.

Čo ak chcem len znížiť splátky, nie si ich odložiť?
V takom prípade nepostupujete podľa špeciálneho zákona o odklade splátok. Musíte sa obrátiť na svoju banku, lízingovú alebo nebankovú spoločnosť a dohodnúť sa o znížení splátok.

Ešte pred schválením špeciálnych pravidiel o odklade splátok na základe pandémie COVID-19, som v marci požiadal o odklad splátok. Môžem požiadať o odklad aj podľa nových pravidiel?
Áno. V takom prípade sa Vám zruší predchádzajúca žiadosť a odklad povolí na základe novej žiadosti podľa týchto pravidiel.

Je odklad splátok zadarmo alebo za poplatok?
Za odklad splátok nemôže žiadna spoločnosť pýtať žiadny poplatok.
Pozor! Za obdobie odkladu však budete neskôr platiť zmluvný úrok za úver.

Môže odo mňa banka alebo nebanková spoločnosť žiadať založenie nehnuteľnosti alebo dodatočné ručenie kvôli odkladu splátok?
Nie.

Ovplyvní odklad splátok možnosť zobrať si v budúcnosti úver?
Nie. Odklad splátok sa nesmie neskôr negatívne prejaviť na Vašej histórii splácania úveru. Nebudete mať o tom v úverovom registri záznam, ktorý by Vám v budúcnosti spôsobil problémy.

Čo si mám zvážiť pri odklade? Bude pre mňa odklad výhodný?
Odklad splátok slúži na to, aby ste pri dočasnom výpadku príjmov nemuseli splácať splátky úveru.
Pozor! Tieto splátky však budete musieť zaplatiť neskôr. Odklad splátok neznamená ich odpustenie.
Ak viete splácať splátky aj v súčasnej situácii, nepotrebujete žiadať o odklad. Úver sa Vám totiž úročí aj počas doby odkladu. To znamená, že v budúcnosti zaplatíte úroky aj za obdobie odkladu, keďže máte stále požičané peniaze. Spôsob úhrady týchto úrokov s vami dohodnú po schválení odkladu splátok.

Neviem splácať úver, no mám uzatvorené poistenie schopnosti splácať úver. Mám si požiadať o odklad splátok?
V prvom rade kontaktujte svoju banku alebo poisťovňu, či sa na Vašu súčasnú situáciu vzťahuje poistenie a splátky za Vás bude platiť poisťovňa. Ak sa na Váš prípad poistenie nevzťahuje, zvažujte odklad splátok.

V ďalšom článku sa pozrieme otázky k žiadosti, jej podávaniu a vypĺňaniu.

Ak Vás zaujímajú aj iné otázky vyplnte náš informačný dotazník .

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *