Peňažné dávky pre rodiča. Otcovská dovolenka a príspevok pri narodení dieťaťa v roku 2024.

Otcovská dovolenka v roku 2024

Otcovská dovolenka poskytuje otcovi príležitosť stráviť doma prvé dva týždne po narodení dieťaťa s matkou bez toho, aby si musel napr. čerpať dovolenku alebo brať neplatené voľno. Ide o možnosť, nie povinnosť otca.

  • Maximálna výška otcovského v roku 2024, sa vypočíta ako materské, ako súčin výšky maximálneho DVZ v sume 75 % platného pre rok 2024 a počtu dní trvania otcovskej dovolenky (14 dní):
  • MAXotcovské2024 = (75 % zo sumy 85,7425 €) x 14 dní = 900,30 €.

Príspevok pri narodení dieťaťa v roku 2024

Dávku dostáva rodič vyplatenú jednorazovopre rok 2024 vo výške:

  • 829,86 € – ak ide o dieťa narodené z prvého až štvrtého pôrodu,
  • 151,37 € – ak ide o dieťa narodené z piateho a ďalšieho pôrodu.

Ak sa súčasne narodilo viac detí, suma príspevku sa zvýši o 75,69 € na každé dieťa.

Pri týchto dávkach je dobré myslieť hlavne na budúcnosť a nemíňať ich na predražené kočíky alebo iné “vychytávky” pre detičky ktoré využijú 3 mesiace a potom to leží v skrini. Je rozumné vždy 30 – 50% odložiť na budúcnosť. Najlepšie od mala sa s rodičmi priúčať finančnej gramotnosti. Ostatné články nájdete v sekcii Rodičovstvo/deti. 

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem ľuďom plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto aby sme poukazovali na dobré ale aj zlé zo sveta financií.

 

Články autora

  • Ak ťa bavia financie, máš v sebe správny morálny kompas si na správnom mieste. Napíš a zisti možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *