Povinná STK po dopravnej nehode

Auto, ktoré bolo účastníkom dopravnej nehody a je vážne poškodené, musí byť od 1.1.2022 opravené v autorizovanom alebo nezávislom servise. Tieto časti vozidla je nutné opraviť v autorizovanom alebo nezávislom servise. (zavesenie kolies, deformačné zóny, systémy airbagov, riadenie a brzdy.

Vodič vozidla je povinný potvrdením zo servisu preukázať pri kontrole polícii, že oprava vozidla bola ukončená v daný deň. To znamená, že bezodkladne po vykonaní opravy, je vodič povinný s autom smerovať v rovnaký deň zo servisu priamo na najbližšiu STK. Prevádzkovateľ má podľa zákona stanovenú lehotu 180 dní od nehody, v ktorej je povinný absolvovať opravu vozidla a rovnako aj povinnú technickú kontrolu.

V prípade že túto povinnosť nedodrží alebo vozidlo technickou kontrolou neprejde, musí byť dočasne vyradené z evidencie.

Autorizovaný alebo nezávislý servis vydá tlačivo o danej oprave, ktoré je potrebné pre absolvovanie technickej kontroly, rovnako musí archivovať dokumentáciu o vykonaných opravách po dobu 5 rokov (najmä informácie o opravách, údržbe a spôsobe realizovanej opravy, a tiež doklady o náhradných dieloch).

Overiť vozidlo vi môžete v registri prevádzkových záznamoch vozidiel.

Pokuty od 1 000 do 30 0000 € hrozia prevádzkovateľovi vozidla a od 1 000 do 10 000 € aj domácemu automechanikovi.

Pozor na takéto situácie a pri kúpe vozidla. Ceny opravy stále rastu a taká poistná udalosť môže stáť aj niekoľko tisíc eur. Prepočítajte si a porovnajte cenu PZP a Havarijného poistenia.

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem ľuďom plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto aby sme poukazovali na dobré ale aj zlé zo sveta financií.

Články autora

  • Ak ťa bavia financie, máš v sebe správny morálny kompas a nechceš byť zväzovaný pravidlami veľkých spoločností si na správnom mieste. Napíš a zisti možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *