Vláda schválila zvýšenie odvodov do zdravotnej poisťovne. O koľko sa ti zníži výplata?

Ďalšie opatrenie vlády bude zvýšenie odvodov na zdravotné poistenie.

Zákon o zdravotnom poistení
Navrhuje sa zvýšiť sadzba poisteného pre:
a)zamestnávateľa z 10% na 11%, ak zamestnávateľ zamestnáva osoby so zdravotným postihnutím, sadzba poistného sa upravuje z 5% na 5,5% z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1,
b)samostatne zárobkovo činnú osobu z 14% na 15%, ak ide o samostatne zárobkovo činnú osobu so zdravotným postihnutím z 7% na 7,5% z vymeriavacieho základu,
c)tzv. samoplatiteľa zo 14 % na 15 % z vymeriavacieho základu. /https://www.nrsr.sk/
 
Čo to znamená v číslach? 
 
  • Pri priemernej hrubej mzde v 2023 – 1373 Eur, v čistom je to 1041 Eur a cena práce tak predstavuje 1856 Eur bude tvoj odvod do sociálnej poisťovne na starobné dôchodkové poistenie – 192,22 Eur mesačne, dokopy 14%.
  • Po novom pre zamestnanca to bude bude 15,5% – spolu 212,85 Eur – navýšenie o 20,6 Eur
  • 20,6 Eur – toto číslo majú asi radi, alebo im ho vyveštili poradcovia zo škôlky, pretože aj príspevok do 2.piliera sa zníži o 20,6 Eur pri rovnakej mzde.

20,6 Eur zdravotné poistenie a 20,6 Eur zníženie príspevku do 2. piliera. Spolu 449,4 Eur za rok pri priemernej mzde. A to ešte nie sme na konci všetkých opatrení. Ak budete namietať že veľkú časť zaplatí zamestnávateľ máte pravdu, ale z vašej ceny práce. 

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem ľuďom plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto aby sme poukazovali na dobré ale aj zlé zo sveta financií.

Články autora

  • Ak ťa bavia financie, máš v sebe správny morálny kompas a nechceš byť zväzovaný pravidlami veľkých spoločností si na správnom mieste. Napíš a zisti možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *