Zdenko Bednár radí firmám (1)

Pri našich skúsenostiach s firemnými financiami sme dospeli k pár záverom, o ktoré by som sa chcel s Vami podeliť.

Počas mojej doterajšej praxe som sa viackrát stretol s tým, že firmy využívajú nevhodný a neefektívny druh financovania svojej činnosti. Stáva sa, že sa firma zadlží cez rôzne spotrebiteľské úvery na fyzickú osobu čo nie zrovna najšťastnejšie riešenie. Potom, keď firme “tečie do topánok” je veľmi ťažké prefinancovať to iným sposobom. Niekedy je možné urobiť nápravu, niekedy však nie. A to je jedným z prípadov prečo každý deň krachuje xy firiem na Slovensku.

Po druhé, firmy sa snažia sa každú cenu šetriť. Na tom nie je nič zlé ak vedia kde. Viackrát som sa presvedčil o tom, že šetriť na poistení podnikania či poistení zodpovednosti sa naozaj neoplatí. Firmy radšej vložia peniaze do pasív, ako by si mali kryť platbu týchto poistení a tým pádom kryť si svoje podnikanie. Pozrime sa teda na to z tohoto pohľadu – Ak by ste mali húsku, ktorá by Vám každý deň zniesla zlaté vajce, tiež by ste si ju asi strážili ako „oko v hlave“.

Nechcem podnikateľom krivdiť (veď na Slovensku nám zamestnávajú takmer 2/3 pracovnej sily), avšak vo vačšine prípadov sa na nás so svojimi požiadavkami obracajú až keď si sami nevedia dať rady. Čo vo veľa prípadoch znamená, že je už “neskoro”.

Práve plánovanie podnikania môže rapídne znížiť riziko nevhodných krokov a možného krachu. Rovnako ako aj osobného bankrotu.

Už dlhšiu dobu pracujeme na príprave projektu na podporu mladých začínajúcich podnikateľov. Naša podpora spočíva v poradenstve v oblasti založenia podnikania, prevádzkovania, účtovníctva, marketingu – oblastiach, kde my sami máme niekoľkoročné skúsenosti. Ako sa ale hovorí, … Naše cenné skúsenosti radi posunieme ďalej – príďte sa k nám poradiť aj Vy!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *