11 princípov o úspechu z knihy The Strangest Secret od Earla Nightingalea (1. časť)

Pred viac ako 60 rokmi sa majiteľ poisťovacej agentúry Earl Nightingale rozhodol nahrať motivačný prejav pre svoj tím predajcov. Hoci to vtedy ešte netušil, tento prejav o úspechu si získa takú popularitu, že bude musieť venovať značné množstvo času riadeniu dopytu. “The Strangest Secret” Earla Nightingalea sa predalo viac ako milión kópií a získal prvú zlatú platňu za hovorené slovo.

Nasledujúce zásady o úspechu z neho platia rovnako dnes ako vtedy.

 1. Dnes žijeme v zlatom veku s množstvom príležitostí.
  V tomto a budúcom roku bude viac príležitostí než kedykoľvek predtým. Hospodársky pokles je živnou pôdou pre nové podniky a príležitostí pre ľudí, aby sa znovu vynašli, ak to potrebujú. Je čas pracovať na nápade, ktorý ste posledných niekoľko rokov schovávali v zápisníku.
 2. Úspech je postupná realizácia dôstojného ideálu.
  Úspech nemusí nevyhnutne znamenať zarábanie veľkého množstva peňazí. Ak nájdete svoju vášeň a milujete to, čo robíte, potom ste našli úspech. Ak nasledovanie vašej vášne vedie k vytvoreniu niečoho hodnotného, nikdy by nemal byť problém so stabilným príjmom.
 3. 95 % ľudí sa vzdáva úspechu kvôli konformite.
  V dobe sociálnych médií, keď každý musí byť online, to nemôže byť pravdivejšie. Časť problému spočíva v tom, že smartfóny a sociálne médiá boli navrhnuté tak, aby priťahovali ľudí a pohltili všetok náš čas. Preto by ste mali zvážiť digitálny detox, aby ste si vyčistili hlavu a našli cestu k úspechu.

“Všetko, čo potrebujete, je plán, mapa cesty a odvaha tlačiť sa do cieľa.” – Earl Nightingale

 1. Namiesto súťaženia stačí len tvoriť.
  V súčasnosti máme k dispozícii viac zdrojov na to, aby sme mohli uplatniť svoju kreativitu. Vďaka softvéru s otvoreným zdrojovým kódom, bezplatným návodom na YouTube a lacným metódam vytvárania prototypov je veľmi lacné skúsiť vymyslieť nový výrobok alebo službu. Ak sa vám nepáči predstava 15- alebo 20-ročných pretekov o to, aby ste sa dostali na úroveň C, zamerajte sa namiesto toho na vytvorenie riešenia problému. Určite je to stále spojené s obetami a dlhými hodinami, ale odmeny môžu byť podstatne väčšie.
 2. Ľudia, ktorí si stanovujú ciele, sú úspešní, pretože vedia, kam smerujú.
  Nightingale uvádza skvelé prirovnanie k stanovovaniu cieľov v knihe The Strangest Secret. Ľudí, ktorí si stanovujú alebo nestanovujú ciele, porovnáva s loďami. Loď, ktorá má svoju plavbu zmapovanú s kapitánom a posádkou, vo väčšine prípadov dorazí do cieľa. Má konkrétny cieľ. Druhá loď nemá svoju plavbu zmapovanú, nemá posádku a nevie, kam má namierené. Vyšlú ju z prístavu a kam pláva? Nikam.

“Čokoľvek, čo zasadíme do svojho podvedomia a živíme opakovaním a emóciami, sa jedného dňa stane skutočnosťou.” – Earl Nightingale

Kniha “Najneobyčajnejšie tajomstvo” je jedna z tých ktoré by si mal každý prečítať alebo aspoň vypočuť. Viete v nej nájsť veľa inšpiratívnych myšlienok a môžu vám oživiť vaše dávno zabudnuté sny.

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem ľuďom plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto aby sme poukazovali na dobré ale aj zlé zo sveta financií.

Články autora

 • Ak ťa bavia financie, máš v sebe správny morálny kompas a nechceš byť zväzovaný pravidlami veľkých spoločností si na správnom mieste. Napíš a zisti možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *