Zriaďte si elektronický prístup do Sociálnej poisťovne – čo tým získate?

Doba sa posúva a aj inštitúcie štátu komunikujú so zákazníkmi elektronicky. Každý z nás či chce alebo nechce je klientov Zdravotnej a Sociálnej poisťovne. Prečo si zriadiť elektronický prístup do sociálnej poisťovne? Každý zamestnanec zaplatí z ceny svojej práce odvody vo výške 35,2%. Takže z priemernej hrubej mzdy 2023 ktorá dosiahla 1419 eur pri medziročnom raste o 9,9 percent, búdu odvody do sociálnej poisťovne cca 500 Eur každý mesiac.

Je preto dobré mať prístup k informáciám či za vás zamestnávateľ platí odvody a aké sú vaše nároky z poistného. Okrem toho je to uľahčenie aj pri dokladovaní Práceneschopnosti pre komerčnú poisťovňu s ktorým sa stretávam veľmi často. Ďalším dôležitým bodom je aj výpis a výpočet vášho dôchodku a iných dávok. To slúži na výpočet dôchodkového sporenia a tiež aj doplnenie zabezpečenia invalidity, pretože nikdy nedostanete z príjmu 100% ani 90%, 80%, 70%, 60% a vo veľa prípadoch ani 50%. A pritom vaše výdavky na životný štandard môžu byť veľmi blízko 80 – 100% z príjmu. Zamyslite sa nad tým potom ako si zriadite elektronický prístup.

Vytvorte si elektronický prístup a získate napríklad:

  • prehľad období poistenia, možnosť preveriť si jednotlivé obdobia poistenia (nemocenské, dôchodkové, v nezamestnanosti) a ich evidenciu v systémoch Sociálnej poisťovne, ktorá je dôležitá aj v rámci prípravy na dôchodok,
  • informácie pre nárok na dávky (vrátane informácií o podaných žiadostiach o jednotlivé dávky) a tiež podklady pre výpočet výšky dávky sociálneho poistenia (napr. nemocenské, materské, ošetrovné, dávka v nezamestnanosti, starobný/ predčasný starobný dôchodok, invalidný dôchodok),
  • prehľad o vyplatených nemocenských a úrazových dávkach, možnosť preveriť si poberanie dávok (ePN – elektronická práceneschopnosť alebo Úrazové dávky),
  • kontrolu a spätnú kontrolu údajov, napr. zamestnanec si vie overiť, či zaňho zamestnávateľ odvádza odvody na sociálne poistenie,
  • kontrolu evidencie životných období, počas ktorých poistenec neplatí poistné na sociálne poistenie, napr. materské alebo OČR.

Žiadosť o elektronický prístup ako aj postup ako si oň požiadať získate na tomto odkaze.

Majte svoj prístup k svojmu Sociálnemu účtu, uľahčí vám to veľa starostí v budúcnosti. A keď ho už budete mať, pozorne sa zaoberajte údajmi z tohto účtu, budete z neho žiť ďalších 20 – 30 rokov na dôchodku. 

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem ľuďom plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto aby sme poukazovali na dobré ale aj zlé zo sveta financií.

Články autora

  • Ak ťa bavia financie, máš v sebe správny morálny kompas a nechceš byť zväzovaný pravidlami veľkých spoločností si na správnom mieste. Napíš a zisti možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *