11 princípov o úspechu z knihy The Strangest Secret od Earla Nightingalea (2. časť)

“The Strangest Secret” Earla Nightingalea sa predalo viac ako milión kópií a získal prvú zlatú platňu za hovorené slovo.

V minulej časti sme sme písali:

 1. Dnes žijeme v zlatom veku s množstvom príležitostí
 2. Úspech je postupná realizácia dôstojného ideálu
 3. 95 % ľudí sa vzdáva úspechu kvôli konformite
 4. Namiesto súťaženia stačí len tvoriť
 5. Ľudia, ktorí si stanovujú ciele, sú úspešní, pretože vedia, kam smerujú
 1. Tvrdo pracuj.
  Najlepšou časťou tohto prirovnania je poukázanie na to, že tvrdá práca nestačí. Môžeme pracovať naozaj tvrdo, ale bez stanovenia správnych cieľov nás táto tvrdá práca nemusí nikam posunúť. V takýchto situáciách som sa už určite ocitol. Počas strednej školy, vysokej školy alebo môjho profesionálneho života ma vždy viac napĺňalo, keď som pracoval na konkrétnom cieli, namiesto toho, aby som sa venoval iba práci.
 2. Stávame sa tým, na čo myslíme.
  Toto si vyžaduje určité objasnenie. Bez ohľadu na to, ako intenzívne premýšľate o tom, že sa stanete 18-kolesovým návesom, pravdepodobne sa to nestane. To, na čo dokážete myslieť a čo si vpletiete hlboko do mozgu, je váš cieľ. Z vlastnej skúsenosti viem, že to funguje. Ak na cieľ cielene myslíte hneď ráno, keď sa zobudíte, a večer, keď idete spať, začne čoraz viac ovplyvňovať vaše každodenné rozhodnutia. Postupne sa ocitnete na jasnej ceste k splneniu tohto cieľa.
 3. Verte a uspejte.
  Môžete veriť, že ste úspešní, a stať sa ním. Existuje veľa ľudí, ktorí majú veľa peňazí a stále neveria, že sú úspešní, alebo sa cítia nenaplnení. Je to preto, že peniaze mnohokrát nasledujú úspech, nie naopak. Nightingale nebol prvým človekom, ktorý to povedal, a nebol ani posledným. Naše myslenie diktuje naše šťastie a úspech, preto je veľmi dôležité, aby sme sa oň starali.

“Čokoľvek, čo zasadíme do svojho podvedomia a živíme opakovaním a emóciami, sa jedného dňa stane skutočnosťou.” – Earl Nightingale

 1. Všetko, čo má v živote cenu, k nám prišlo zadarmo.
  Aj keď ste v detstve dostali smartfón zadarmo, neznamená to, že je to tak. Naši priatelia, rodina a naša myseľ – to všetko sme dostali zadarmo. Veci, ktoré stoja peniaze, sú veľmi lacné a dajú sa pomerne rýchlo nahradiť. Paradoxom je, že mnohí ľudia považujú za samozrejmosť veci, ktoré sa nedajú nahradiť. Či už je to nadmerné pitie, drogy, zanedbávanie alebo čokoľvek iné – mnohí ľudia si z bezcenných vecí urobia prioritu namiesto toho, aby sa zamerali na to, čo je skutočne dôležité pre nájdenie úspechu.
 2. Musíme byť ochotní zaplatiť cenu.
  Úspech nikdy nebude zadarmo. Či už ide o dobré vzťahy, dobré zdravie alebo dobrú finančnú situáciu. Vždy je to spojené s určitou cenou. Snaha vyhnúť sa zaplateniu ceny povedie len k ďalším ťažkostiam. Keď to pochopíte, bude pre vás cesta nekonečne jednoduchšia, ako keby ste sa snažili vyhnúť tvrdej práci a disciplíne.
 3. Myšlienky sú bezcenné, ak podľa nich nekonáme
  Dobrých nápadov je ako šafránu. Mal som ich veľa a som si istý, že aj vy. Samotné nápady však nič neprinášajú. Musíme konať namiesto toho, aby sme sedeli a rozprávali o tom, že ten či onen nápad by bol za milión dolárov. Zdá sa, že niektorí ľudia majú tiež tendenciu myslieť si, že ak im niečo napadlo ako prvým, patrí im to. História ukazuje, že aj keď si podáte žiadosť o patent, môže sa ľahko objaviť konkurencia. Jedinou možnosťou je čo najskôr vyjsť v ústrety svojmu trhu činom a potom na tomto úspechu stavať ďalšie.

Keď vyšla kniha The Strangest Secret, pomohla nielen rozvoju odvetvia osobného rozvoja, ale aj miliónom jednotlivcov. Ak si vezmete k srdcu to, čo povedal Earl Nightingale, a zostanete kreatívni, stanovíte si ciele, budete myslieť pozitívne a budete sa orientovať na akciu, vaša cesta k úspechu bude oveľa jednoduchšia. Jednoduchá ešte neznamená ľahká, ale to by nemalo byť žiadne hodnotné dobrodružstvo.

 

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem ľuďom plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto aby sme poukazovali na dobré ale aj zlé zo sveta financií.

Články autora

 • Ak ťa bavia financie, máš v sebe správny morálny kompas a nechceš byť zväzovaný pravidlami veľkých spoločností si na správnom mieste. Napíš a zisti možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *