Erik Bango napísal o svojich skúsenostiach so študentskými pôžičkami. (3)

Štúdium na vysokej škole vyžaduje aj určité náklady. Či už na internát, stravovanie, cestovanie, školské potreby. Študenti často siahajú aj po možnosti študentských pôžičiek. Poďme sa pozrieť aké majú študenti možnosti.A photo by Liz Weston. unsplash.com/photos/IOzk8YKDhYg

Najvyhľadávanejším a treba uznať, že aj najvýhodnejším produktom je študentská pôžička od Fondu na podporu vzdelávania (tento fond dotuje štát). Výška pôžičky je 500 Eur2 300 Eur. Doba splatnosti je 5 až 10 rokov. Výhodou je, že počas štúdia na vysokej škole študent nemusí nič platiť. Splácať sa začína až po dokončení štúdia. Úrok je fixovaný na sadzbu 0,89%. Nevýhodou je, že tento fond má iba určité zdroje. To znamená, že pôžičku môže dostať iba určitý počet študentov. Rozhodujúcim kritériom sú sociálne pomery a výsledky študenta za akademický rok 2015/2016. Pozor! Žiadať sa dá iba do 31. októbra 2016. Študent potrebuje aj ručiteľa s príjmom.

V prípade, ak sa študent pôžičku kvôli počtu študentov nedostane má možnosť využiť aj ponuku bánk. Slovenská sporiteľňa, a. s. ponúka možnosť študentskej pôžičky vo výške 1 000 Eur8 000 Eur. Doba splatnosti je od 1. do 8. rokov. Fixná úroková sadzba 8,50%. Študent spláca aj počas štúdia. Študent potrebuje ručiteľa s príjmom.

Zhrnutie:

Ak sa už študent rozhodne siahnuť po pôžičke tak určite odporúčam najprv vyskúšať Fond na podporu vzdelávania, keďže počas štúdia študent nemusí mať obavy o splácanie a môže si šetriť na prípadné predčasné vyplatenie úveru po skončení štúdia. V prípade neschválenia pôžičky by som odporúčil najprv kontaktovať najbližšiu rodinu o finančnú výpomoc, keďže ponuka bánk nie je príliš výhodná.

Uložiť

Uložiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *