Investovaním do kryptomien cez ETF fondy sa dá ušetriť podstatných 40%!

Kto by ešte nevedel….

Investície do kryptomien podliehajú 15 – 25% zdaneniu + 15% zdravotné poistenie.

Zdaňovanie kryptomien pre fyzické osoby – nepodnikateľov

Príjmy z predaja virtuálnych mien sú u fyzických osôb – nepodnikateľov zahrňované medzi ostatné príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmov. Nemožno pri nich vykázať daňovú stratu a zdaňujú sa podaním daňového priznania fyzickej osoby typ B.

Základ dane z ostatných príjmov sa zahŕňa do spoločného základu dane spolu s príjmami zo závislej činnosti, z prenájmu nehnuteľností a z použitia umeleckého diela a umeleckého výkonu. Z tohto spoločného základu dane z príjmov sa platí 19 % daň z tej časti základu dane, ktorá nepresiahne 176,8-násobok sumy životného minima platného k začiatku zdaňovacieho obdobia vrátane (za rok 2024 je to suma 47 537,98 eura) a 25 % daň z tej časti základu dane, ktorá presiahne 176,8-násobok životného minima platného k začiatku zdaňovacieho obdobia.

Okrem toho, základ dane z príjmov z ostatných príjmov podľa § 8 zákona o dani z príjmov je aj vymeriavacím základom pre zdravotné poistenie. Preto zo základu dane z príjmov z predaja virtuálnej meny (prípadne aj z iných druhov ostatných príjmov) fyzická osoba – nepodnikateľ po vykonaní ročného zúčtovania zdravotného poistenia zaplatí aj 15 % zdravotné poistenie.

Zdaňovanie ETF fondov

Pri cenných papieroch a fondoch obchodovaných na burze (u nás najmä ETF) sa prakticky nič nemení. Ostáva rovnaký dvanásťmesačný časový test na daň z príjmu, ako bol doteraz. Ak klient zainvestuje do ETF, podrží investíciu jeden rok a následne ju predá, nemusí z prípadného zisku platiť daň. Ak investíciu predá v čase do jedného roka, musí prípadný výnos priznať v daňovom priznaní, zaplatiť daň a aj zdravotný odvod.

 Z toho plynie, že pri investovaní do kryptomien cez ETF fond a po dodržaní časového testu 12 mesiacov bude investícia oslobodená od dane z výnosu a tiež aj zdravotného poistenia. Investor tak môže ušetriť aj 40% zo zisku.   Ak s tým chcete poradiť napíšte nám

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu, ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto, aby sme poukazovali na dobré, ale aj zlé zo sveta financií.

 

Články autora

  • Ak ťa bavia financie, máš v sebe správny morálny kompas si na správnom mieste. Napíš a zisti možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *