Pozor na Dlhovú pascu alebo dlhovú špirálu, môžete sa do nej dostať ľahko.

Dlhová špirála je situácia, keď ekonomický subjekt je na tom finančne tak zle, že na splácanie starých dlhov si berie nové dlhy.

Východiskom môže byť osobný bankrot = na dlhé roky nemožnosť dostať úver. Nemožnosť vyriešiť vlastné bývanie.

Signály ktoré by ste mali sledovať.

  • Využívate prečerpanie účtu alebo kreditnú kartu takým spôsobom že ste stále v mínuse? V tom lepšom prípade príde výplata a dlh vyrovná a mesačné výdavky zasa riešite z prečerpania účtu. (Pozor: úroky na prečerpaní účtu sú 18 – 30%)
  • Refinancujete svoje úvery častejšie ako meníte zubnú kefku? Pozor: obmedzenie dlhového stropu spôsobí, že príde čas kedy to už nebude možné a ostanú vám vysoké splátky na drahých úveroch.
  • Riešite všetko na úver – kúpa auta, spotrebičov, dovolenka, vianoce. Úver vždy niečo stojí, a tým sa produkty predražia aj na dvojnásobok.
  • Využívate často nebankové pôžičkové služby? Úroky sa tam pohybujú na úrovni 30 – 300%. A tak za požičaných 1000 Eur môžete zaplatiť aj 3000 Eur.

Buďte rozumný a myslite!

  • Zrušte všetky prečerpania účtov, kreditné karty – sú dobrý sluha ale zlý pán. Ročne vás stoja niekoľko sto eur.
  • Vytvorte si rezervu – 3 – 6 platov. Táto rezerva vám môže aj zarábať na dividendových fondoch a tak z nej máte ďalší úžitok. Článok o 13 plate.
  • Odkladajte 10 – 20% z príjmu. Nadstavte sa tak že tých 10% bude platba do vašej budúcnosti, nech odíde hneď po výplate.
  • Z nečakaných príjmov odložte vždy 50% – pride premia – 50% miniem(urobím si radosť) a 50% odložím.
  • Nekupujte to na čo nemáte! Dnes na to nemáte ale o krátky čas si to kúpite za hotové.

V minulosti som aj ja podľahol čaru prečerpania účtu, kreditnej karty, spotrebnému úveru. Bol som mladý a “sprostý”. Včas som zachytil signály a všetko som zrušil. Je iný pocit keď si niečo kupujem za hotové a viem že 20 – 30% z toho tvoria aj zarobené úroky, pretože som nechal peniaze pracovať. Prišla doba kedy to bolo aj 100% z ceny tovaru. Nechajte aj VY svoje peniaze pracovať a žite z úrokov. 

Ak vidíte signály dlhovej špirály zastavte to a naordinujte si ozdravenie financií. Na začiatku to bude bolieť ale potom sa budete cítiť dobre. Podobne ako pri chudnutí. A ak chcete radu napíšte nám

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem ľuďom plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto aby sme poukazovali na dobré ale aj zlé zo sveta financií.

 

Články autora

  • Ak ťa bavia financie, máš v sebe správny morálny kompas si na správnom mieste. Napíš a zisti možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *