Príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie – pokyny z MPSVR

Tu nájdete postup aj žiadosti na príspevok na zvýšenú splátku úveru.

Oprávnený žiadateľ:

Oprávneným žiadateľom je fyzická osoba (ďalej aj „oprávnená osoba“), ktorá:  

 • má trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky,
 • je spotrebiteľ zo zmluvy o úvere na bývanie (dlžník alebo spoludlžník),
 • má zmluvu o úvere na bývanie uzatvorenú pred 1. januárom 2024 a výška mesačnej splátky poskytovaného úveru na bývanie sa z dôvodu zvýšenia úrokovej sadzby úveru na bývanie zvýšila v porovnaní s referenčnou splátkou.

Upozorňujeme žiadateľov, že žiadosť je možné podať len v prípade splnenia podmienky, že mesačná splátka úveru sa zvýšila z dôvodu zvýšenia úrokovej sadzby úveru na bývanie. To znamená, že ak sa úroková sadzba zvýšila v priebehu roka 2023, žiadosť o príspevok je možné podať už od mesiaca január 2024. Ak sa úroková sadzba úveru na bývanie bude zvyšovať v priebehu v roka 2024, žiadosť je možné podať až od kalendárneho mesiaca, kedy k zvýšeniu úrokovej sadzby došlo.  

Výška príspevku:

Výška príspevku je 75 % z kladného rozdielu medzi uhradenou mesačnou splátkou za príslušný mesiac a referenčnou splátkou, najviac v sume 150 eur mesačne. Napr.:

 • ak sa dlžníkovi zvýši mesačná splátka o 300 eur, napr. z 200 eur na 500 eur (75% z 300 eur je 225 eur) – príspevok bude poskytnutý v maximálne možnej výške príspevku 150 eur,
 • ak sa dlžníkovi zvýši mesačná splátka o 60 eur, napr. zo 120 eur na 180 eur (75% zo 60 eur je 45 eur) – príspevok bude poskytnutý v sume 45 eur.

Predloženie žiadosti  o spôsob jej vyplnenia:

Nárok na príspevok sa uplatňuje podaním písomnej žiadosti oprávnenej osoby. Žiadateľ predkladá vyplnenú a podpísanú žiadosť úradu, v ktorého územnom obvode má trvalý pobyt. Žiadosť je možné podať osobne alebo poštou na adresu úradu podľa miesta pobytu žiadateľa, kontakty na úrady nájde tu: Kontakty a úradné hodiny úradov práce, sociálnych vecí a rodiny > ÚPSVaR (gov.sk)

Žiadosť je možné podať aj elektronickými prostriedkami so zaručeným kvalifikovaným elektronickým podpisom (cez portál slovensko.sk – link na podanie elektronickej žiadosti: https://www.slovensko.sk/sk/detail-sluzby?externalCode=ks_364430).

Žiadosť o poskytnutie príspevku na zvýšenú splátku úveru na bývanie [  DOCX]

Žiadosť o poskytnutie príspevku na zvýšenú splátku úveru na bývanie [  PDF]

Príloha k žiadosti – informácia k poskytnutiu príspevku [  PDF]

Ak máte nárok na príspevok, uplatnite si ho čo najskôr ako sa Vám zvýši splátka. Odporúčame celý alebo časť príspevku odkladať na horšie časy, pretože táto pomoc je len do roku 2027 a kedykoľvek ju môžu zrušiť.  

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem ľuďom plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto aby sme poukazovali na dobré ale aj zlé zo sveta financií.

 

Články autora

 • Ak ťa bavia financie, máš v sebe správny morálny kompas si na správnom mieste. Napíš a zisti možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

2 thoughts on “Príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie – pokyny z MPSVR

 1. Dobry den,
  v roku 2023 mi skoncil fix a hypotekarny urok sa mi zvysil z 0,9% na 3,89% (riesil som to uz 6mesiacov pred skoncenim fixu aby som dostal lepsi urok, inak by som bol 4% a viac) co mi urobilo narast o cca 200€. Chcel by som sa spytat ci mozem ziadat o prispevok aj ked som kvoli nizsiemu uroku zmenil banku? Vo vasom clanku som sa to nedocital.

  Dakujem pekne za odpoved.

  1. Dobrý deň, ak ide o čisté refinancovanie úveru(z banky do inej banky), nespĺňate podmienky na poskytnutie príspevku na zvýšenú splátku úveru. V prípade, ak jedným z účelov úveru v novej banke bude nadobudnutie tuzemskej nehnuteľnosti určenej na bývanie alebo jej časti, výstavba alebo rekonštrukcia tuzemskej nehnuteľnosti určenej na bývanie a dôjde k zvýšeniu splátky úveru už v tejto novej banke, je možné príspevok na zvýšenú splátku úveru poskytnúť.(pozn. neposudzujú sa splátky v dvoch rôznych bankách, posudzuje sa splátka po refixácii už v novej banke). Ak máte záujem o bezplatné poradenstvo kontaktujte nás cez kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *