Pre tých ktorí podmienky pomoci štátu nespĺňajú je tu Refinančná Hypotéka.

Kto nespĺňa schému pomoci od štátu pre hypotéku by sa mal zamyslieť ako ďalej.

  1. Možnosťou je Refinančná Hypotéka.
  2. Možnosť je tvorba hypotekárnej rezervy pre rýchlejšie splatenie.

Pozrime sa na aktuálne úroky pri hypotékach na 5 ročnej fixácii.

Úvery zabezpečené nehnuteľnosťou

FIX5do 80% LTV: 4,05%
nad 80% LTV: 5,05%
Úroková sadzba je uvedená po zohľadnení voliteľnej služby splácanie z Účtu PLUS a jeho aktívne využívanie – 0,50% p. a.

Prirážka +0,70% p.a. v prípade, že čistý hlavný príjem hlavného dlžníka (bez vedľajších príjmov a príjmu spoludlžníka) nepresahuje 1 500 EUR.
Prirážka +0,50% p.a. za hodnotu nehnuteľnosti nad 750 000 EUR (Ak v zabezpečení úveru je viacero nehnuteľností, posudzuje sa každá nehnuteľnosť osobitne).

FIX5min. 4,49%
Prirážka za výšku úveru do 60 000 EUR je 0,16%

min. 4,29%- iba pre nastavené developerské projekty s čerpaním nad 6 mesiacov. Banka však nie je dôsledná pri kontrole jednotlivých projektov a tak je možné schváliť túto sadzbu aj pre DP kde bude čerpanie skôr ako o 6 mesiacov.
FIX5LTV do 80%: 4,84%
LTV do 90%: 5,04%
Úroková sadzba zahrňuje zľavu 0,25 % a je poskytnutá klientom s úverovými produktami mPôžička Plus alebo kreditná karta mBank, ktorí za posledných 6 mesiacov neboli v omeškaní so splátkami.
Refinančná hypotéka
Čisté refinancovanie bez znaleckého posudku (cez interné ocenenie) do 90% LTV pre skolaudovaný/dokončený štandardný byt (do 150m 2) v krajských mestách (Košice, Prešov, Banská Bystrica, Žilina, Nitra, Trenčín, Trnava) + krajoch Bratislavský, Trnavský a Trenčiansky. – úroková sadzba rovnaká ako pre úvery do 80 % LTV.

FIX54,3%
FIX5min. 4,99%

Úrokové sadzby zahŕňajú zľavu 0,20% za poistenie úveru cez SLSP. V praxi sa na min. komunikovanú sadzbu bez poistenia úveru dostať vo väčšine prípadov nedá.
FIX5min. 4,29%
Úroková sadzba je po zohľadnení zľavy 0,1% za Poistenie schopnosti splácať a 0,1% za Účet pre modrú planétu TB.
FIX5LTV do 80%: 4,29%
LTV do 90%: 4,79%
Úrokové sadzby zahŕňajú zľavu za Poistenie schopnosti splácať úver: 0,2% p.a.

Pre všetky účelové úvery, kde žiada jediný žiadateľ alebo manželský pár a aspoň jeden nedosiahol vek 36 rokov, s LTV do 90% banka ruší prirážku za vyššie LTV, ú.s. je rovnaká, ako pre úvery s LTV do 80%. Pre iné kombinácie žiadateľov, napr. priateľ s priateľkou, alebo súrodenci, toto zvýhodnenie neplatí.
Refinančná hypotéka
Neuplatňujú prirážku do LTV 85%, inak štandardné sadzby
FIX5LTV do 80%: 4,69%
LTV do 90%: 4,84%
Pri nastavených developerských projektoch a LTV nad 80% zľava 0,05% zo sadzby
Za poistenie schopnosti splácať úver na bývanie zľava 0,2% zo sadzby
Refinančná hypotéka
Bez prirážky nad 80% LTV

Štandardne vieme ušetriť Refinančnou Hypotékou 0,4 – 0,7% z úroku. Niektoré banky ponúkajú aj vrátenie do 3 splátok. Optimálne je tvoriť si aj hypotekárnu rezervu pre včasnejšie splatenie hypotéky. O tom viac v sekcii o investovaní.

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu, ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto, aby sme poukazovali na dobré, ale aj zlé zo sveta financií.

 

Články autora

  • Ak ťa bavia financie, máš v sebe správny morálny kompas si na správnom mieste. Napíš a zisti možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *