Poistenie nehnuteľnosti k hypotéke v banke = podpoistenie = veľké riziko.

Poistenie bytu alebo domu vnímame vtedy keď platí poistné a keď má poistnú udalosť. Je dobré keď platba poistného finančne nebolí a na druhej strane keď poistné plnenie je čo najvyššie.

Chceme upozorniť na jednu praktiku ktorú zažívame pri poistení nehnuteľnosti naviazanej na hypotekárny úver.

Klient ktorý ma hypotéku napr. v Slovenskej sporiteľni alebo Tatrabanke a zároveň poistenie nehnuteľnosti. V niektorých prípadoch sme sa stretli s touto skutočnosťou.

 • Ak Poistná suma nehnuteľnosti = Výška hypotéky.
 • Napr.
  • Byt v hodnote 200 000 Eur/Hypotéka na rekonštrukciu 50 000 Eur
  • Poistná suma 50 000 Eur = Hypotéka 50 000 Eur.
  • Hodnota bytu sa navýšila rekonštrukciou na 250 000 Eur.
  • Podpoistenie 20%.
 • Podľa portálu Poistenie.sk je “Podpoistenie podhodnotenie majetku ako predmetu poistenia v uzavretej poistnej zmluve. Ide o nežiadúci stav, kedy je poistná suma podstatne nižšia ako poistná hodnota. Pri zistení podpoistenia je plnenie priznané v rovnakom pomere k výške škody, ako je pomer poistnej sumy k poistnej hodnote. Podpoistenie je nevýhodné pre poisťovňu, pretože inkasuje nižšie poistné ako pri správne dohodnutej poistnej sume a rovnako je nevýhodné aj pre poisteného, pretože v prípade poistnej udalosti ho čaká krátenie poistného plnenia, ktoré mu nemôže kompenzovať náklady na obnovu poisteného majetku.”

Ak máte poistenie v rámci hypotéky preverte si či je stanovená poistná suma podľa výšky nehnuteľnosti alebo výšky hypotéky. Prepočítať si cenu poistenia môžete aj cez náš portál, kde pomôžeme aj s vinkuláciou.

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu, ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto, aby sme poukazovali na dobré, ale aj zlé zo sveta financií.

 

Články autora

 • Ak ťa bavia financie, máš v sebe správny morálny kompas si na správnom mieste. Napíš a zisti možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *