“The One Minute Manager” – kniha ktorá inšpiruje.

Ken Blanchard, jeden z najvplyvnejších odborníkov na vedenie ľudí na svete, je spoluautorom kultového bestselleru Minútový manažér a ďalších 60 kníh, ktorých celkový predaj presiahol 21 miliónov výtlačkov. Jeho prelomové diela boli preložené do viac ako 27 jazykov a v roku 2005 bol uvedený do siene slávy spoločnosti Amazon ako jeden z 25 najpredávanejších autorov všetkých čias.

  • Je tiež spoluzakladateľom a hlavným duchovným riaditeľom spoločnosti The Ken Blanchard Companies®, medzinárodnej vzdelávacej a poradenskej firmy v oblasti manažmentu, ktorú spolu so svojou manželkou Margie Blanchardovou založili v roku 1979 v San Diegu v Kalifornii.
  • Keď práve nepíše alebo nehovorí, trávi čas aj vyučovaním študentov v rámci programu Master of Science in Executive Leadership na Univerzite v San Diegu.

O čom je teda Minútový manažér?

V príbehu Minútový manažér opíšte motivovaného mladého muža, ktorý sa snaží nájsť efektívneho manažéra. Po niekoľkých hľadaniach však boli výsledky vždy prázdne a sklamané. Jedného dňa sa dopočul o manažérovi známom ako Minútový manažér, s podozrením navštívil “minútového manažéra” a nakoniec si uvedomil, že skutočný význam manažmentu vychádza z troch tajomstiev:

  • Minútové ciele – Ak chcete dosiahnuť skvelé výsledky organizácie, prvým krokom je stanovenie jasných cieľov a úlohy. 99 % problémov problémov v organizáciách sa dá predísť, pokiaľ je komunikácia medzi manažérom a zamestnancami úprimná, otvorená a včasná. Majúc na pamäti princíp 80/20 (80 % výsledkov je podmienených 20 % úloh), každý zamestnanec by mal mať vopred stanovené svoje povinnosti a dôsledky a diskutovať o nich, kým obe strany nepochopia svoje povinnosti. Každý z týchto cieľov by mal mať menej ako 250 slov a môže byť denne prečítaný v priebehu jednej minúty. To im dáva pocit vlastníctva a vedia, že sa im dôveruje. Keď už obe strany dobre rozumejú tomu, čo sa očakáva a ako by mali vyzerať výsledky, malo by sa to zaznamenať maximálne na jednej strane. Odvtedy zamestnanec vie, čo sa od neho očakáva, a málokedy príde za manažérom s problémami – vie, že je najatý na riešenie organizačných problémov.
  • Minútové pochvaly Väčšina manažérov počká na ročné alebo štvrťročné hodnotenie výkonnosti , v tomto momente bude príliš veľa cieľových úloh na to, aby vymýšľali detaily na riešenie. Manažéri stanovia časť cieľov pre zamestnancov, aby mohli priebežne riadiť výkon a poskytovať pravidelnú spätnú väzbu. Nie je to preto, aby zamestnancov mikromanažoval, ale aby ich mohol zachytiť, keď robia niečo správne, a oceniť ich za to. Po pochvale zamestnancov urobte malú prestávku, aby ste nechali kompliment vstrebať a potľapkali osobu po chrbte alebo jej podali ruku, aby ste jej zablahoželali k tomu, že odviedla takú skvelú prácu.
  • Minútové pokarhanie Na opačnom konci pochvaly sú v organizáciách aj pokarhania. Rovnako ako organizácie venujú niekoľko okamihov pochvale, ale pokarhanie sa deje približne v rovnakom čase namiesto dlhšieho. Je to dôležité, pretože zamestnanci si môžu začať myslieť, že majú viac nedostatkov ako silných stránok, a to sa nikdy neskončí dobre. Počas “minútového presmerovania” chceme okamžite zachytiť neproduktívne alebo negatívne správanie a vysvetliť zamestnancovi dôsledky a zdôrazniť problém s prácou, nie s osobou.

Problém má vždy riešenie. Ak organizácie nedokážu identifikovať riešenie, nestrácajte čas rozprávaním o “problémoch”. Nehovorte niekomu, čo robí zle, kým mu organizácie nedokážu povedať, čo by mal robiť správne.

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem ľuďom plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto aby sme poukazovali na dobré ale aj zlé zo sveta financií.

Články autora

  • Ak ťa bavia financie, máš v sebe správny morálny kompas a nechceš byť zväzovaný pravidlami veľkých spoločností si na správnom mieste. Napíš a zisti možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *