Ak si živnostník s minimálnymi odvodmi toto bude výška tvojej PN-ky od Sociálnej poisťovne.

Ak si živnostník a platíš si minimálne odvody do Sociálnej poisťovne, očakávaj aj minimálnu PN – ku ak ti ju priznajú.

Podmienkou je mať zaplatené poistné a nemať dlžobu viac ako 5 Eur na poistnom. Sledovacie obdobie je 5 rokov.

Pozitívne je že živnostník má nárok na PN – ku už po 1. zaplatenom poistnom. Tu sa dozviete viac. To však neplatí pre materskú – tam musí mať zaplatené 270 dní v posledných 2 rokoch. (O tom v inom článku.)

Pre každého poistenca odporúčam, zriaď si elektronický prístup. Tu sa dozvieš viac.

Ako bude vyzerať PN – ka v číslach?

  • Prvé 3 dni 4,65 Eur/deň
  • Potom 10,24 Eur/deň

Za prvých 30 dní to bude teda 13,95 + 276,48 = 290,43 Eur. Ďalších 30 dní to bude už 307,2 Eur.

Za 18 rokov praxe vo financiách viem, že niečo zlé sa môže prihodiť kedykoľvek a hlavne vtedy, keď to nik nečaká. Vždy treba myslieť na zadné vrátka. Veľa ľudí “zhoreli ako fakľa”, úspech vystriedal strmý pád ak nemali zadné vrátka/rezervný plán. Ak sme zdraví, vieme to ovplyvniť ale ak nie tak sa musíme spoľahnúť na pomoc. A tá najlepšia pomoc je taká na ktorú sa pripravíš sám. Finančná rezerva, poistenie, druhý príjem z majetku. Vo Finančných tipoch sa týmto všetkým sa zaoberáme a radi poradíme. Stačí len napísať

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem ľuďom plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto aby sme poukazovali na dobré ale aj zlé zo sveta financií.

 

Články autora

  • Ak ťa bavia financie, máš v sebe správny morálny kompas si na správnom mieste. Napíš a zisti možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *