Ako nadstaviť poistenie invalidity? Odvíja sa od Vášho Priemerného Osobného Mzdového Bodu.

O sociálnych dávkach by mal vedieť každý, hneď ako sa zamestná a začne odvádzať odvody – platiť si automaticky toto pripoistenie. Ak pracuješ rozdiel medzi cenou práce a tvojou čistou mzdou sú odvody za poistenia a dane pre štát. Často to je aj 40% z ceny práce.

Kľúčom k tomu ako zistiť svoje nároky zo Sociálnej poisťovne je vedieť pár údajov zo svojho osobného účtu. Zriaď si v prvom rade prístup do svojho účtu. (tu sa o tom dozvieš viac)

Zisti si aký je tvoj Osobný mzdový bod.

POMB = súčet osobných mzdových bodov zistených za jednotlivé roky rozhodujúceho obdobia, tento súčet sa vydelí počtom rokov dôchodkového poistenia v rámci rozhodujúceho obdobia

  • Výpočet dôchodku podľa Sociálnej poisťovne.
  • Poistenec bol od 4. januára 2023 uznaný za invalidného s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %.Ku dňu vzniku invalidity získal 5 643 dní obdobia dôchodkového poistenia. Obdobie od vzniku invalidity do dovŕšenia dôchodkového veku predstavuje 2 060 dní, spolu to je 7 703 dní, to znamená 21,1042 rokov obdobia dôchodkového poistenia a pripočítaného obdobia (7 703 : 365 = 21,1042).Hodnota jeho priemerného osobného mzdového bodu po úprave je 0,7874. Aktuálna dôchodková hodnota na rok  2023 je 16,4764 eur. Suma invalidného dôchodku patriaca od 4. januára  2023 sa určí nasledovne: 0,7874 x 21,1042 x  16,4764 =  273,80 eur mesačne.
  • výpočty TU
  • Osobný mzdový bod = Vaša priemerná mzdy/priemerná mzda v hospodárstve.

Majte INFO o tom či a aký máte nárok na dávky zo sociálnej poisťovne, pretože ak sa stane, že budete na ne odkázaní, tak už neviete zmeniť alebo ovplyvniť to, koľko peňazí budete dostávať.

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem ľuďom plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto aby sme poukazovali na dobré ale aj zlé zo sveta financií.

Články autora

  • Ak ťa bavia financie, máš v sebe správny morálny kompas si na správnom mieste. Napíš a zisti možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *