Inflačná špirála a vývoj aktív.

Inflačná špirála (tiež mzdovo-cenová špirála) je proces komplementárneho rastu mzdových nákladov a menovej akomodácie.

Rastúca miera inflácie vytvára tlak na rast miezd (zamestnanci sa spolu s odbormi snažia vyjednať vyššie mzdy, aby kompenzovali rastúce ceny). Rastúce mzdy následne vyvolávajú ďalšiu infláciu (rastúce mzdy znamenajú pre podniky rastúce náklady, a tak zvyšujú ceny).

V makroekonomike je inflačná špirála alebo cenovo-mzdová špirála začarovaný kruhový proces, v ktorom rastúce mzdy spôsobujú rast cien, ktoré spôsobujú rast miezd. Nie je však možné odpovedať na otázku, či bol prvým impulzom rast miezd alebo rast cien. Príčinou môže byť buď vysoký agregátny dopyt spojený s takmer plnou zamestnanosťou, alebo náhle a výrazné zmeny v ponuke či šoky, ako napríklad rast cien ropy. Zdroj:wikipedia.org

Ako sa správali aktíva v niektorých ETF fondoch za posledných 12 mesiacov?

 • SPDR Technology Select Sector Fund ETF, kde skoro 50% tvoria pozície Apple Inc., Microsoft Corp, NVIDIA Corp.

Zhodnotenie za posledných 12 mesiacov 50,38%.

 • iShares U.S. Home Construction ETF sleduje sektor výstavby domov

Zhodnotenie za posledných 12 mesiacov 64,90%.

   • iShares Core S&P 500 UCITS ETF, 500 najväčších firiem v USA.

   Zhodnotenie za posledných 12 mesiacov 25,65%.

   Inflácia zvyšuje mzdy a dôchodky a roztáča zisky spoločností, najviac na to trpia ľudia ktorí držia svoje peniaze v bankách na účtoch a terminovaných vkladoch. Peniaze ti v banke nikdy nezarobia. Dokonca aj väčšina bankových fondov mala zhodnotenie pod hranicou inflácie. (prečítaj si tu)

   Bc. Zdenko Bednár

   Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem ľuďom plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto aby sme poukazovali na dobré ale aj zlé zo sveta financií.

   Články autora

   • Ak ťa bavia financie, máš v sebe správny morálny kompas a nechceš byť zväzovaný pravidlami veľkých spoločností si na správnom mieste. Napíš a zisti možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

   Pridaj komentár

   Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *