Pozor na nekalé praktiky v poradenstve.

Aj poradcovia majú nekalé praktiky. Pozrieme sa na ne z môjho pohľadu. Budem hovoriť o praktikách ktoré sú povolené ale zbytočne vám uberajú peniaze z rozpočtu.

  • Poistenie nehnuteľnosť – stalo sa mi že klientovi v banke prepočítali poistenie nehnuteľnosť a namiesto štandardného prevedenia uviedli Luxusné – poistné sa tak navýšilo o cca 40%. (klient samozrejme nemal luxusné prevedenie a poistenie sme mu upravili)
  • Poistenie osôb – stáva sa že poradca navrhne klientovi veľa rôznych krytí v poistnej zmluve a tie hlavné o ktoré klient najviac žiadal zanedbá a nie sú v takej výške. Toto mi povedal klient ktorý mal poistenie – “Dostal som 200 Eur za menší úraz ale keď som mal vážne zranenie, výpadok príjmu bol tak veľký, že plnenie 2000 Eur mi pomohlo len minimálne.” Najhoršie je že sa to už nebude vzťahovať choroba, pretože už mu ju diagnostikovali, preto je dôležité platiť kvalitne nadstavený produkt.
  • Investičné životné poistenie – v minulosti veľmi preferovaný produkt, v poslednej dobe dokázané že je veľmi nákladové sporenie. Ak Vám niekto ponúkne investičné životné poistenie odíďte! Ak vám to niekto ponúkne aby ste mali účet v banke bez poplatku odíďte a nájdite si inú banku.
  • Investíciepravidelné

Pravidelné investovanie – veľmi častá praktika veľkých spoločností je nadstavovanie vysokých cieľových súm a vstupných poplatkov za sporenia. Zaplatiť jeden – dva celé roky len na poplatkoch je z môjho pohľadu zdieranie! Správca investície získava každý rok % zo správy majetku a teda lepšia motivácia je čím má klient u neho viac peňazí tým sa má poradca lepšie. V praxi som sa často stretol že klient s vidinou dobrého zhodnotenia zaplatil 900 – 1500 Eur poplatok aby vôbec mohol začať investovať. V takom prípade odíďte.

Poradcovia konajú vedome ale aj nevedome na príkaz nadriadeného s úmyslom pomôcť ale často sa stane že motivácia províznou odmenou je vyššia ako pomoc zákazníkovi. Tento fenomén je tu aj preto že si Veľké firmy nechávajú veľké časti následných odmien a poradcovia sú tak nepriamo nútení nadstavovať produkt tak aby tá prvá odmena bola čo najvyššia, tým klient zaplatí na poplatkoch niekedy aj 5x viac ako by mohol.

Na druhej strana, keď si poradca buduje svoju stálu klientelu ktorí majú komplexné finančné plány od poistenia až po tvorbu aktív, má takto zabezpečený pravidelný príjem z aktívnych zmlúv alebo z objemu majetku ktorý spravuje. V tom prípade je to viac peňazí ako z jednorazovej výplaty pri uzavretí nejakej zmluvy.

Nevidia sa vám vaše investície? Nerastú tak ako by mali, môže to byť aj tým že máte vysoké manažérske alebo vstupné poplatky. Máte Svoje poistenie každý rok drahšie a drahšie? Radšej sa s spojte s nami a “finančné tipy” vám pomôžu.

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem ľuďom plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto aby sme poukazovali na dobré ale aj zlé zo sveta financií.

Články autora

  • Ak ťa bavia financie, máš v sebe správny morálny kompas a nechceš byť zväzovaný pravidlami veľkých spoločností si na správnom mieste. Napíš a zisti možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *