Pri bonifikácii hypoték Vláda trestá zodpovedných a aktívnych klientov. Čo si o tom myslíte?

Čo si to tom myslíte? Vláda pri zákone o bonifikácii hypoték nemyslí na refinančné úvery.

Ľudia ktorý sa aktívne zaujímajú o svoje financie, prípadne majú agenta ktorý im v tom pomáha nebudú môcť využiť daňový bonus pri bonifikácii hypoték.

  • Ak ste pred 3 – 5 mesiacmi už riešili svojú hypotéku a hľadali ste možnosti ako mať o 0,5 – 1% nižší úrok budete za to potrestaný tým že vám nevznikne nárok na daňový bonus.
  • Ak ste nič neriešili a teda necháte sa “unášať” trhov zvyšujúcich sa úrokových sadzieb tento daňový bonus obdržíte.

Zo skúsenosti viem že ľudia s vyššími úvermi si aj aktívne spravujú tieto úvery a hľadajú možnosti ako ušetriť, veď na znížení úroku pri 200 000 Eurách bola úspora z 5,19% na 4,29% aj 150 Eur mesačne (98 Eur na splátke + 52 Eur na splátke istiny) a maximálna podpora pre bonifikáciu hypotéky by mala byť 150 Eur.

To znamená že pre ľudí s vyššími úvery nie je rentabilná táto bonifikácia. Otázka je prečo sú teda vylúčený, prečo nie sú v bonifikácii hypoték všetky úvery ľudí ktorí spĺňajú príjmovú hranicu?

Čo si o tom myslíte? Keď už chcú pomôcť ľuďom s hypotékami, nemali by pomáhať všetkým ktorý majú vyšší úrok ako bol priemer posledné obdobie? To že si niekto kúpil byt alebo dom podporilo ekonomiku, stavebníctvo a prinieslo peniaze vo forme daní do štátneho rozpočtu. 

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem ľuďom plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto aby sme poukazovali na dobré ale aj zlé zo sveta financií.

Články autora

  • Ak ťa bavia financie, máš v sebe správny morálny kompas a nechceš byť zväzovaný pravidlami veľkých spoločností si na správnom mieste. Napíš a zisti možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *