Prvý krát zamestnaný? Tieto kroky urob na Finančnom trhu. Ak ste rodič, pomôžte mu rozhýbať sa, neskôr sa Vám poďakuje.

Máš svoje prvé zamestnanie? Prvú výplatu?

Tieto kroky urob správne aby ti neušli ťažko zarobené peniaze.

  • Bežný účet bez poplatku – ak si mal študensky účet bez poplatku, tak to už nemusí byť pravda – 3- 12 Eur za účet ktorý vieš mať inde bez poplatku vieš minúť aj inde.
  • 2. Pilier – založ si Starobné dôchodkové sporenie – z každého odvodu do sociálnej poisťovne sa ti odloží na tvoj dôchodkový účet. Dnes sú to 4% z 18%. Finančný tip: Vyber vždy Indexový fond!
  • 3. pilier – založ si Doplnkové dôchodkové sporenie – ak ti bude prispievať zamestnávateľ napr. 50 Eur zamestnávateľ + 50 Eur zamestnanec. Finančný tip: Vyber vždy Indexový fond!
  • Využi Benefity Zdravotného poistenia – každá zdravotná poisťovňa má rôzne benefity pre rôzne skupiny ľudí. Pozri ktoré vieš najlepšie využiť a vyber si podľa toho zdravotnú poisťovňu.
  • Poisti sa na veľké riziká, pretože Socialna poisťovňa ťa zatiaľ nekryje. – prečítaj článok dozvieš sa viac. (žiadatelia vo veku 24 – 28 rokov musia mať odpracované minimálne 2 roky) (napr. Invadidita na 120 000 Eur stojí 8,8 Eur mesačne pre 25 ročného človeka – to je zanedbateľná suma za také krytie)
  • Začni si tvoriť rezervu – nie na sporiacom účte s 0,0% vynosom, ale na investičnom účte s aspoň 3-5% výnosom. Zaujímavé sú aj realitné fondy.
  • Začni sporiť v ETF fondoch. Je to najvýnosnejšia forma kolektívneho investovania s prijateľnou mierou rizika. Priemerné výnosy sa pohybujú 8-17% ročne. Tvoja investícia 500 Eur tak za 7 rokov 56 – 80 tisíc Eur.
  • Úvery ber veľmi rozvážne – Neber úver na auto na 10 rokov ak ho budeš používať iba 4-5 rokov. Neber úver na to na čo si vieš nasporiť. Neber úver z nebankovej spoločnosti. Neber úver keď nebudeš mať na splátky a doteraz si si takú istú sumu nevedel odložiť.

Čo si o tom myslíte? Keď už chcú pomôcť ľuďom s hypotékami, nemali by pomáhať všetkým ktorý majú vyšší úrok ako bol priemer posledné obdobie? To že si niekto kúpil byt alebo dom podporilo ekonomiku, stavebníctvo a prinieslo peniaze vo forme daní do štátneho rozpočtu. 

Bc. Zdenko Bednár

Robím poradenstvo v oblasti financií, zabezpečujem ľuďom plánovanie a financovanie bývania a iných cieľov. Viac ako 18 ročná prax v oblasti investovania, finančného plánovania a poradenstva. Mojim hlavným je aj tvorba kapitálu ktorý postupne nahradí príjem z práce. “Finančné tipy” som vytvoril preto aby sme poukazovali na dobré ale aj zlé zo sveta financií.

Články autora

  • Ak ťa bavia financie, máš v sebe správny morálny kompas a nechceš byť zväzovaný pravidlami veľkých spoločností si na správnom mieste. Napíš a zisti možnosti spolupráce. Kontaktný formulár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *